امروزه با توجه به نوسانات نرخ ارز در کشور، عده زیادی از فعالان اقتصادی به استخراج رمزارزها به عنوان یکی از روشهای توزیع ثروت روی آورده‌اند. اما مهمترین نکته در مورد استخراج رمزارزها، مصرف انرژی زیاد در فرآیند استخراج آن‌ها است. حال اگر یک رمزارز، مصرف انرژی زیادی نداشته باشد، تا چه حد از آن استقبال می‌شود؟ رمز ارز چیا ، چنین ادعایی دارد. از این رو در این مقاله به این رمزارز جذاب می‌پردازیم.

رمز ارز چیا چیست

رمز ارز چیا

 

همانطور که می‌دانید،  برای استخراج رمزارزهای شناخته شده‌ای مانند بیت‌کوین و اتریوم، نیاز به مصرف انرژی الکتریکی بسیار زیادی است. به طوری که به جرأت می‌توان گفت افراد معمولی و حقیقی، نمی توانند به صورت کافی این ارز را استخراج کنند. و نیاز است تا سازمان‌ها و شرکتهای بزرگ و اصطلاحا حقوقی، که سخت‌افزارهای زیاد و قوی‌تری در اختیار دارند و توانایی مصرف انرژی بالایی دارند، آن را استخراج کنند. از این رو خیلی از افراد و فعالان در حوزه اقتصادی به سمت دیگر رمزارزها سوق داده شده اند تا بتوانند با استفاده از امکانات کمتر این رمزارزها را استخراج کنند.
یکی از این رمزارزها، رمز ارز چیا Chia است. ویژگی‌های این رمزارز به گونه‌ای است که خیلی‌ها آن را از نظر ارزش اقتصادی و مالی ، با بیت‌کوین و اتریوم مقایسه می‌کنند. شبکه رمزارز چیا با برنامه نویسی اختصاصی به نامه چیا‌لیسپ(Chialisp) ایجاد شده است که در واقع همان زبان برنامه نویسی بیت کوین  است.

تجهیزات لازم برای استخراج چیا

 

نکته مهمی که باعث جذابیت رمز چیا شده است، تجهیزات لازم برای مشارکت در این پروژه رمز ارز است. شما صرفاً با داشتن هارددیسک ذخیره‌سازی، می‌توانید به استخراج چیا اقدام کنید. در حالی‌که بیت کوین و اتریوم اینگونه نیستند.
در بیت کوین و اتریوم از الگوریتم اثبات کار  (PoW) استفاده شده است، اما در چیا با الگوریتم دیگری به نام ذخیره سازی  (Proof of Space) و مدل زمانی (Time model) مورد استفاده قرار گرفته است که کلاً به عنوان اختصاری پی.او.اس.تی(PoST) شناخته می شود. بدون شک توضیح دادن این الگوریتم‌ها در این مقاله نمی گنجد. اما صرفاً برای آشنایی شما می توانیم بگوییم که در این الگوریتم ، به جای اینکه بر پردازشگرهای کامپیوتری اتکا داشته باشد، بر فضای ذخیره‌سازی از اعضای شبکه یا همان هارد دیسک، برای حل معماهای ریاضی متکی است. از این رو انرژی کمتری در این الگوریتم صرف می‌شود . و تجهیزات مورد نیاز کمتری را می‌خواهد، که در مقاله سخت افزار مورد نیاز برای استخراج ارز چیا جداگانه بطور مفصل در مورد آن توضیح داده شده است.

 

اصطلاحات مربوط به رمز ارز چیا

 

در کل می توان گفت که این الگوریتم یک روش رمزنگاری است. که در آن از فضای ذخیره‌سازی استفاده نشده در هارد دیسک کاربران، استفاده می‌شود. به عبارت دیگر شرکت‌کنندگان و کاربران در این الگوریتم، باید فضای هاردهای استفاده نشده در سرور خودشان را به استخراج این رمزارز، اختصاص دهند. به شرکت‌کنندگان در این پروژه رمزارز، اصطلاحاً فارمر گفته می‌شود. فارمرها وظیفه دارند فضای ذخیره سازی خودشان را در رقابت با دیگر فارمرها، برای استخراج پلات‌ها اختصاص دهند. فارمرها، برای دریافت پاداش ایجاد یک بلاک جدید در شبکه چیا که اصطلاحا “پلات” گفته می‌شود، باید بتوانند فضای ذخیره‌سازی را فراهم کنند. پلات را  همانند برگه لاتاری در نظر بگیرید. شانس به دست آوردن پاداش، به فضای ذخیره سازی فارمرها در مقایسه با کل فضای ذخیره‌سازی شبکه بستگی دارد. به ازای تقریبا هر 101 گیگ یک پلات گفته می شود.

 

پلاتینگ و ماینیگ در استخراج چیا به چه معنا هستند؟

 

به فرآیند ایجاد فایل‌های پلات، اصطلاحاً پلاتیینگ گفته می‌شود. در این فرآیند، اطلاعات حاوی توابع هش حاصل از الگوریتم رمزنگاری ایجاد می‌شود . سپس در فرآیند ماینینگ، از این توابع ایجاد شده، برای مقایسه برآورده شدن شرایط استخراج، استفاده می‌شود. از آنجایی که در طول این فرآیند، به طور پیوسته از روی هارد دیسک اطلاعات خوانده می‌شود، سرعت خواندن اطلاعات از روی هارد دیسک بسیار اهمیت دارد. از این رو، هارد SSD نسبت به هارد دیسک های HDD، از برتری بسیار زیادی برخوردار هستند.

رمز ارز چیا چیست

نحوه استخراج ارز چیا

 

برای استخراج ارز چیا پس از تهیه سرور و هاردها بایستی نرم افزارهای مخصوص ماینینگ چیا و کیف پول چیا را نصب و هارد SSD و هارد دیسک ذخیره سازی را بهش معرفی کنید تا فرایند ساخت پلات ها شروع شود. هارد SSD وظیفه ساخت پلات ها را دارد. هارد SSD پس از ساختن پلات ، آنها را در هارد دیسک های مخصوص ذخیره سازی جانمایی می کند. هرچه قدر ظرفیت هارد SSD یا NVMe بالاتر باشد ، سرعت استخراج چیا نیز بالاتر می رود.

 

به طور خلاصه، کل فرایند استخراج چیا را به دو قسمت تقسیم می‌شود.

 

  • مرحله ایجاد پلات
  • مرحله فارمینگ

در مرحله ایجاد پلات، در حقیقت فضای هارددیسک پر می‌شود . سپس فضای هارد درایوی که در مرحله ایجاد پلات پر شده، برای استخراج رمزارز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آینده رمز ارز چیا

 

در حال حاضر رمزارز چیا، در صرافیهای معتبری مثل اوکی.اکس(Okex) و کوینکس(CoinEx) فهرست شده و در میان فعالان بازار ارزهای دیجیتال در حال مبادله است. بدون شک انتظار می‌رود که در آینده صرافی های بیشتری از این خدمات را ارائه دهد.  از این رو انتظار داریم که در آینده شاهد دستاوردهای بسیار زیادی توسط این پروژه رمزارز جذاب باشیم.

 

سوالات متداول

 

ارز چیا چیست ؟

رمزارز چیا به گونه‌ای است که خیلی‌ها آن را از نظر ارزش اقتصادی و مالی ، با بیت‌کوین و اتریوم مقایسه می‌کنند. شبکه رمزارز چیا با برنامه نویسی اختصاصی به نامه چیا‌لیسپ(Chialisp) ایجاد شده است که در واقع همان زبان برنامه نویسی بیت کوین  است.

برای استخراج چیا امکان استفاده از هارد معمولی به جای SSD است؟

بله ، فقط سرعت استخراج پایین تر بوده و طول عمر هارد کم می شود.

درآمد ارز چیا چقدر است؟

درآمد ارز چیا بستگی به میزان استخراج شما در یک ماه دارد.هرچقدر میزان هارد شما بیشتر باشد ، استخراجتان نیز بیشتر است.

آیا با کامپیوتر یا لپ تاپ هم امکان استخراج ارز چیا وجود دارد ؟

بله – شما حتی با سیستم های خانگی هم میتوانید ارز چیا را ماین کنید ولی سرعت استخراج پایین بوده و در نتیجه درآمدتان نیز کم می شود.

حداقل سیستم مورد نیاز استخراج چیا چقدر است؟

به نظر ما یک سرور اچ پی با حداقل رم 16گیگ – پردازنده سی پی یو 8 هسته – هارد اس اس دی یا NVMe با ظرفیت 500 گیگ و هارد دیسک معمولی با ظرفیت 12 ترابایت