فکس بر بستر اینترنت

 

FOIP چیست و چه مزایایی دارد؟ FOIP  مخفف “Fax over IP” است و به روند ارسال و دریافت نمابر یا فکس از طریق شبکه ویپ اشاره دارد.

چرا FOIP را به عنوان فکس مدرن، معرفی می کنند؟ FOIP چه برتری هایی نسبت به ایمیل و روش‌های فکس سنتی دارد؟ در این نوشتار از رایمند ارتباطات، قصد داریم در مورد تکنولوژی جدید FOIP مطالبی را ارائه کنیم.

 

اهمیت ارسال و انتقال اطلاعات و اسناد با فکس

 

  امروزه خیلی از مشاغل نیاز به فکس دارند. از فکس برای انتقال تعداد زیاد اسناد استفاده می‌شود. تبادل اطلاعات و اسناد، امروزه در شرکت‌ها و سازمان‌ها، بسیار زیاد است. معمولاً اسناد باید از طریق ایمیل یا فکس انتقال داده شوند. درست است که این روش‌ها، بسیار آسان و مفید برای به اشتراک‌گذاری اسناد هستند. اما بدون شک فکس ویژگی‌ها و مزایای بهتری نسبت به ایمیل دارد و گزینه مناسب تری است. شما با استفاده از ایمیل نمی‌توانید به دیجیتالی کردن اسناد طولانی و بزرگ خود مبادرت ورزید. در حالی که فکس با امنیت بسیار بالاتری که دارد، این کار را به راحتی برای شما انجام می‌دهد. تمام اسناد و پیام‌ها در فکس رمزگذاری می‌شوند. در حالی که در ایمیل این اتفاق نمی‌افتد. اگر شما از یک بستر ایمیل نامطمئن استفاده کنید، احتمال از دست رفتن اطلاعات بسیار بالاست. از طرف دیگر فکس با فرایندهای تجاری معمول در حوزه کسب‌وکارها، بیشتر قابلیت یکپارچه‌سازی دارد.

تکنولوژی FOIP و مزایای آن

 

 با استفاده از   FOIP، می‌توانید چندین فکس را همزمان ارسال و دریافت کنید. از دیگر مزایای آن، کاهش قابل توجه هزینه است. شما هیچ گونه هزینه نگهداری  از خط را پرداخت نمی‌کنید. همچنین مدیریت فکس‌ها بسیار راحت انجام می‌شود.  چرا که شما یک پرونده از فکس‌های ورودی و خروجی (همانند ایمیل) دارید.

 

FOIP  مخفف “Fax over IP” است و به روند ارسال و دریافت نمابر یا فکس از طریق شبکه ویپ اشاره دارد. با استفاده از FOIP می‌توانید فکسی که بر روی شبکه است را به سمت دیگر، که یک دستگاه فکس واقعی است ارسال کنید. در سال‌های اخیر استفاده از ویپ در شرکت‌های مختلف شدت یافته است. از این رو استفاده از FoIP نیز به عنوان یک تکنولوژی همسو با ویپ بسیار کارآمد و البته ضروری به نظر می‌رسد . شرکت‌ها و سازمان‌های زیادی هستند که بیشتر کار آن‌ها بر اساس ارسال فکس است. فکس می‌تواند با اهداف مختلفی باشد. همسان‌سازی سرویس ویپ با فناوری  FOIP به صورت مجازی، به مدیران شرکت‌ها  در امر ارسال و انتقال اطلاعات و اسناد کمک می‌کند.  

 

پروتکل T38

 

برای اینکه بتوانید از FOIP استفاده کنید، نیاز به  یک گیت وی دارید که از پروتکل T38 پشتیبانی کند. یکی از ویژگی‌های جذاب سرویس FoIP این است که به کمک آن می‌توانید از طریق ایمیل خود، فکس ارسال یا دریافت کنید. قابلیتی که به کمک یک سیستم تلفنی  ویپ قابل انجام شدن است. در ابتدا فکس تبدیل به بسته‌های داده می‌شود. سپس به سمت مقصد ارسال می‌شود. ارسال این پاکت های اطلاعاتی از طریق پروتکل  T38است.

 

 

FOIP فکس را در قالب تصویر ارسال می‌کند. از آنجایی که فرمت تصویر را می‌توان به خوبی ذخیره‌سازی کرد، پردازش سنگین روی آن صورت نمی‌پذیرد. کسانی که به صورت دسترسی از راه دور نیز می‌خواهند فعالیت کنند، می‌توانند از طریق سیستم تلفنی، اقدام به ارسال و دریافت فکس کند. FoIP به راحتی قابلیت شخصی سازی دارد. و با  تسریع روند انجام کارها، به مدیران و کارمندان، کمک شایانی می‌کند.

 

FoIP همان فکس مدرن شده است. به این صورت که توسعه‌دهندگان آن، تکنولوژی فکس به خوبی به فرم دیجیتال تبدیل کرده‌اند. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث شده است که کسب و کارهای مختلف به سمت استفاده از FoIP بیایند، به جز مزایای بی‌شمار آن، همین ارزان بودن و به صرفه بودن آن است. شما برای استفاده از FoIP، نیاز به یک خط اختصاصی ندارید. فقط نیاز به بستر اینترنت دارید. نکته جالب دیگر این است که فکس نیاز به استفاده از کاغذ دارد. اما در تکنولوژی FoIP همه چیز دیجیتال است و شما به هیچ‌وجه نیازی به کاغذ ندارید. با استفاده از FoIP، می‌توانید جستجو و مدیریت اسناد را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. چرا که این سرویس از تشخیص نوری حروف استفاده می‌کند.

 

FOIP چگونه کار می‌کند؟

 

FOIP  با استفاده از پروتکل  T38 کار می‌کند و به گیت وی ویپ سازگار با T38 ، همچنین یک دستگاه فکس سازگار با  T38  و  کارت فکس یا نرم‌افزار فکس نیاز دارد. نرم‌افزار سرور فکس، اجازه ارسال و دریافت فاکس از طریق گیت وی ویپ  را می‌دهد و بنابراین به سخت‌افزارهای اضافی نیازی نیست.

 

ارسال فکس از طریق گیت‌وی‌های استاندارد ویپ  بسیار دشوار است ، به همین دلیل ، روشی برای انتقال فکس از طریق بسترهای شبکه  باید تعریف می‌شد و این همان کاری است که در پروتکل T38  انجام شده است.

 

پروتکل T.38 ، از کدک صوتی برای انتقال فکس استفاده نمی‌کند ،  بلکه برای انتقال فکس از طریق شبکه اینترنت توسعه یافته است. آداپتورهایی که از t.38 پشتیبانی می‌کنند ، نمابرها را به صورت تصویر (با مصرف نیمی از پهنای باند) منتقل می‌کنند.

 

 فرآیند ارسال بر مبنای FOIP به این صورت است که در ابتدا، با بهره‌گیری از پروتکل T38 یک فاکس به تصویر تبدیل می‌شود ، سپس به یک دستگاه فاکس T38 دیگر ارسال می‌شود و سپس دوباره به یک سیگنال فکس آنالوگ تبدیل می‌شود. اکنون بیشتر ویپ Gateway ها و ATA ها از T38 به طور کامل پشتیبانی می‌کنند.

 

T38  در RFC 3362 شرح داده شده است و نحوه ارتباط یک دستگاه با داده‌های فکس را تعریف می‌کند.

 

 

 

استفاده از FOIP در سرور ویپ الستیکس یا ایزابل

 

الستیکس یا ایزابل شامل یک سرور فاکس T38 کامل است که به شما امکان ارسال و دریافت فاکس از هر نقطه از شبکه را می‌دهد. فکس ها را می‌توان به صورت PDF دریافت و از طریق ایمیل ارسال کرد. ارسال فکس از هر جای شبکه از طریق سرور فکس در الستیکس یا ایزابل انجام می‌شود ، این سرویس به طور پیش‌فرض در تمام نسخه‌های الستیکس یا ایزابل گنجانده شده است.

 

پیکربندی سرور فکس در الستیکس یا ایزابل یک فرآیند نسبتاً ساده است ، قبلاً برای دریافت فکس ها، باید ایمیل را پیکربندی کرده و یک حساب ایمیل ایجاد می‌کردید ، علاوه بر این باید یک داخلی با پسوند IAX ایجاد می‌کردید که به  هر تعداد ارسال‌کننده و دریافت‌کننده، اختصاص داده می‌شد.  اما با استفاده از FOIP می‌توانید به اندازه تعداد خطوط موجود ، Fax را پیکربندی کنید ، به این ترتیب در شرکت‌های بزرگ می‌توانید یک سرور فاکس اختصاصی  داشته باشید. تمام دستگاه‌های فکس فیزیکی را  با آن جایگزین کنید.

 

 با این وجود ، جایگزینی فکس همچنان یک چالش محسوب می‌شود. زیرا تبدیل صدها  دستگاه فکس موجود به فاکس یا ایمیل مبتنی بر شبکه دشوار است. چرا که  این امر نیاز به اتصال به زیرساخت تلفنی به بسترهای شبکه‌های کامپیوتری  دارد. استفاده از فکس بر روی پروتکل IP T.38 ، منجر به توسعه و استقرار برنامه‌های پیشرفته در شبکه‌های متصل به مدارهای PSTN یا تجهیزات PBX می‌شود. این کار دریافت و ارسال فاکس از طریق وب و ایمیل را آسان می‌کند و دیگر نیازی به دستگاه Fax متصل به یک خط آنالوگ نیست.

 

رایمند ارتباطات، ارائه‌دهنده و تأمین کننده انواع گیت وی ویپ

 

شرکت رایمند ارتباطات ، ارائه‌دهنده و تأمین کننده انواع تجهیزات ویپ است.شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه رایمند ارتباطات، تجهیزات مختلف مربوط به سیستم ویپ را مشاهده بفرمایید. همچنین برای مشاوره به منظور اطلاعات بیشتر در حوزه ویپ و استقرار آن می‌توانید در پایین همین مقاله و در قسمت پرسش و پاسخ نظرات و سؤالات خود را بپرسید.

 

فکس بر بستر اینترنت