امروزه به علت همه گیر شدن استفاده از اینترنت و برخورداری  همه سازمان‌ها و شرکت‌ها از شبکه‌های کامپیوتری، لزوم حفظ و نگهداری از شبکه‌های کامپیوتری، بیش از پیش احساس می‌شود. در این مقاله، در مورد پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری و خدمات ما در حوزه پشتیبانی شبکه در اصفهان مطالبی را ارائه می‌دهیم.

پشتیبانی شبکه در اصفهان

پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری چیست؟

در ابتدا  اجازه دهید تعریفی از شبکه‌های کامپیوتری  داشته باشیم.
شبکه کامپیوتری،  به متصل شدن حداقل دو سیستم کامپیوتری مانند کامپیوترها، لپ‌تاپ‌ها و … گفته می‌شود که بین آن‌ها، انتقال داده  و اطلاعات، صورت بپذیرد.  ارسال و انتقال داده‌ها، می‌تواند با فیبر نوری، کابل‌های شبکه و لینک وایرلس انجام بشود.
بدون شک امروزه شبکه‌های کامپیوتری باعث آسان‌تر شدن ارتباط میان کاربران شده و به راحتی به آنها اجازه می‌دهد تا منابع و اطلاعات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. به عبارت دیگر، می توان گفت شبکه‌های کامپیوتری باعث تسهیل در ارتباطات و اشتراک‌گذاری سخت‌افزارها، فایل ها، انواع نرم‌افزارهای تحت شبکه شده است.
اما نکته مهم آن است که شبکه های کامپیوتری نیاز به پشتیبانی و نگهداری دائمی دارند.
اگر بخواهیم برای پشتیبانی شبکه هم تعریفی ارائه دهیم، گزاره زیرمناسب است:

پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری را می‌توان مجموعه‌ای از همه فعالیت‌ها  و اقدامات در حوزه خدمات شبکه‌های کامپیوتری تعریف کرد. این خدمات عمدتاً در جهت حفظ و نگهداری و رفع مشکلات شبکه انجام می‌شود.

پشتیبانی از شبکه‌های کامپیوتری

در حال حاضر همه شرکت‌ها و سازمان‌ها، اداره‌ها و حتی مجموعه ها و موسسه های کوچک هم، سرویس‌های زیادی مثل اکتیو دایرکتوری، سرویس اینترنت، نرم افزار اتوماسیون اداری  و CRM در شبکه و … دارند و برای ارتباطات و بهبود فعالیت خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که اکتیو دایرکتوری، در واقع سرویس سیستم مشتمل بر چند سرویس دیگر است. این سرویس، همان دایرکتوری مایکروسافت است که روی ویندوز سرور اجرا می‌شود و به تمامی ادمین‌ها، این امکان را می‌دهد که مجوزها و دسترسی به منابع شبکه را مدیریت کنند.

بدون شک نیاز است که یک نفر یا یک تیم، از این شبکه‌ها نگهداری و پشتیبانی کند. چرا که هرگونه مشکل در آن‌ها، باعث خسارات جبران‌ناپذیر به مجموعه و اطلاعات خواهد شد.

پشتیبانی شبکه در اصفهان
یکی از اصلی ترین نکات در هنگام استقرار و استفاده از شبکه های کامپیوتری و تجهیزات شبکه، امنیت آن‌ها است. واضح است  یک شبکه کامپیوتری بدون امنیت، نمی تواند باعث بهبود فعالیت و کسب و کار شود و چه بسا شاهد ضررها و خسارات زیادی در صورت عدم وجود امنیت کافی در شبکه و تجهیزات آن باشیم.
از این رو، اغلب مدیران و صاحبان شبکه‌ها و کسب و کارها، برای شبکه و تجهیزات اتاق سرور خود علاوه بر استخدام یک فرد یا یک تیم به عنوان پشتیبان شبکه و یا تیم پشتیبانی شبکه، از امکانات امنیتی مانند دوربین های مدار بسته، سرورهای بکاپ گیری و … هم استفاده می‌کنند.

پشتیبانی و نگهداری شبکه

هر شبکه کامپیوتری همواره نیازمند به توسعه پشتیبانی و نگهداری است. به این معنا که اگر حتی لحظه‌ای پشتیبانی و نگهداری از شبکه دچار مشکل شود، ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری برای صاحبان آن شبکه و اطلاعات موجود در آن به وجود آید.

شرح وظایف پشتیبانی شبکه

همان‌طور که در بالا اشاره شد، یک شبکه کامپیوتری همواره نیاز به توسعه، پشتیبانی و نگهداری دارد. به این معنا که، شما متناسب با کسب و کار خود نیازمند سرویس هایی مانند مجازی سازی در شبکه خود هستید. شما نیازمند این هستید که از  روترهای مناسب مانند روترهای میکروتیک استفاده کنید، دوربین های مداربسته را در شبکه مستقر کنید. قسمت اعظم این کارها، برعهده فرد یا تیم پشتیبان شبکه است.
به طور کلی می‌توان گفت وظایف پشتیبان شبکه مجموعه کارهایی است که یک متخصص شبکه باید انجام بدهد که شامل:

*نگهداری از شبکه و برقراری امنیت
*حفاظت از تجهیزات شبکه
*ارتقاء زیرساخت‌ شبکه
*نصب و راه‌اندازی نرم‌افزارها و سخت‌افزارها مانند پرینترها، سرورها و تجهیزات،
*رفع ایرادات ویندوز و نرم افزارهای ویندوز
*طراحی و نصب و نگهداری از ارتباطات، سرورها، فایل شیرینگ و همه منابع اطلاعاتی موجود در شبکه
*و از همه مهمتر آینده نگری و رفع نیازهای است که ممکن است برای شبکه در آینده به وجود بیاید.

خدمات پشتیبانی شبکه رایمند

شرکت رایمند ارتباطات نقش جهان انواع خدمات در حوزه شبکه های کامپیوتری را ارائه می دهد. ما در رایمند ارتباطات با استفاده از یک تیم متخصص و با سابقه بیش از یک دهه در حوزه های مختلفی فناوری  IT مانند مجازی سازی،  پشتیبانی شبکه در اصفهان، کانفیگ میکروتیک، نصب و راه اندازی دوربین مداربسته، ارتقای امنیت شبکه، راه اندازی سرور اچ پی و … با ارائه به صرفه ترین قیمت پشتیبانی شبکه کامپیوتری و انعقاد قرارداد پشتیبانی شبکه، آماده ارائه این خدمات پشتیبانی شبکه هستیم.