کدک های ویپ و انواع کدک صوتی در ویپ موضوع بسیار مهم جذابی است که اکثر دوستانی که قصد نصب و راه اندازی سرور های ایزابل و الستیکس دارند با این موضوع سر و کار دارند و ما قصد داریم در این مقاله از رایمند ارتباطات توضیحاتی را ارائه کنیم.

همان طور که در همه ارتباطات چندرسانه‌ای رایج است کدک های صوتی در تلفن های تحت شبکه نیز لازم است در هنگام انتقال از “زبان” مشترک استفاده کنند،  و در نوع  خاص خود، در سیستم ها ذخیره شوند.برای همین است که در مرکز تلفن های ویپ مانند الستیکس و ایزابل که بر پایه استریسک Asterisk است از مجموعه‌ای کامل از کدک ها و فرمت ها ، هم تصویری و هم صوتی ، حتی عکس ، استفاده شده است.

کدک صدا در ویپ چیست؟

به طور کلی ، کدک در اصل یک الگوریتم فشرده‌سازی است. این الگوریتم که از قدرت CPU ها برای انجام بهتر یا بدتر کارها استفاده می‌کند. همین امر در مورد فرمت ها نیز صادق است. اما به طور خاص در زمان نوشتن در یک فایل بایگانی صدق می‌کند.

مانند همه الگوریتم‌ها ، ما با مثلثی روبرو هستیم که در آن ، توجه به هر رأس، باعث عدم توجه به رئوس دیگر می‌شود. در این حالت، رأس ها عبارت‌اند از:

*استفاده از منابع CPU

*مصرف پهنای باند

*کیفیت ارتباطات

اگر ما الگوریتم بسیار پیچیده‌ای ایجاد کنیم که بتواند رسانه های صوتی و تصویری را فشرده کند و کیفیت ارتباطی قابل‌قبولی را به ما ارائه دهد ، به احتمال زیاد مقدار زیادی از منابع CPU را  باید مصرف کنیم.

از طرف دیگر ، اگر بخواهیم از یک الگوریتم نسبتاً خطی استفاده کنیم و کیفیت ارتباطات را حفظ کنیم ، مصرف پهنای باند بسیار زیاد خواهد بود. به عبارت دیگر باید بین آنها توازن ایجاد کنیم.

اگر تصمیم بگیریم کیفیت ارتباط را فدا کنیم ، می‌توانیم مصرف پهنای باند و الگوریتم نسبتاً خطی را اجرا کنیم.

در نهایت الگوریتم‌های بسیار پیچیده‌ای وجود دارند که قادرند به طور کلی (استفاده کمتر از منابع ، مصرف کمتر و حداکثر کیفیت) بسیار بهتر از سایر الگوریتم‌های  دیگر عمل کنند. اما همان طور که معمول است ، این کدک ها  توسط مجوزهای کاربری گران‌قیمت، محافظت می‌شوند و در اینجا ما قصد داریم  که هزینه کلی (TOC) راه‌حل‌ها را ارزیابی کنیم ، زیرا اگر از سطح بالایی از ارتباطات استفاده کنیم ، عملکرد کلی می‌تواند تحت تأثیر قرار بگیرد. با انتخاب مجوز بهترمی‌توانید ، در سطح زیرساخت سرور و ارتباطات صرفه‌جویی کنید.

انواع کدک های صوتی

کدک ulaw چیست

 این کدک  با نام G.711 شناخته می‌شود، نسخه مخصوص آن برای کشور ایالات متحده است. این نوع رمزگذاری برای تلفن‌ها در شبکه تلفن کلاسیک در ایالات‌متحده و کانادا استفاده می‌شود. پهنای باند مصرفی آن 64 کیلوبیت بر ثانیه را ارائه می‌دهد که در مقایسه با “رقبای خود” می‌تواند بسیار بالا باشد. (اگرچه برای تلفن استاندارد ، این یک پهنای باند معمولی است). 64 کیلوبیت بر ثانیه یادآور پهنای باندی است که توسط مودم‌هایی Dial up که در گذشته برای اتصال به اینترنت استفاده می‌شده است. دقیقاً به همین دلیل است که خطوط صوتی با استفاده از این کدک 100٪ پهنای باند خود را اشغال کرده‌اند.

کدک alaw چیست

درواقع همان کدک ulaw است ، اما در اروپا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کدک اجازه استفاده در اتحادیه اروپا را دارد و دستگاه‌ها مجبور به استفاده از این کدک هستند.

کدک gsm چیست

 این کدک به خوبی شناخته شده است زیرا به طور منظم در کانال‌های خطوط تلفن همراه استفاده می‌شود. مخفف Global System for Mobile communications ، یعنی سیستم جهانی برای ارتباطات تلفن همراه است. واقعاً از نظر کیفیت عالی نیست ، بلکه از نظر کمیت مورد استقبال واقع شده است. ، زیرا پهنای باند مصرفی در یک اتصال Full-Rate فقط 13 کیلوبیت بر ثانیه است. این روش خوبی برای صرفه‌جویی در پهنای باند است. زیرا تقریباً 5 برابر کمتر از کدک alaw مصرف می‌کند. نقطه ضعف آن از نظر زمان پاسخگویی (زمان لازم برای بازگشت و بازگشت بسته ارسال‌شده) یا jitter (انحراف استاندارد زمان پاسخ)) است که روی اتصالات بی‌کیفیت دچار مشکل می شود و صدا می‌تواند آن قدر مخدوش شود که قابل‌درک نباشد.

کدک ilbc چیست

یکی از جالب‌ترین کدک ها  ilbc است ، این کدک توسط شرکتی که گوگل آن را خریداری کرده، ایجاد شده و برای چندین برنامه مکالمه صوتی مشهور ، مانند تلفن نرم‌افزاری بسیار محبوب در لینوکس به نام Ekiga ، Gizmo5 و Google Voice مورد استاده قرار گرفته است.

کدک ilbc می‌تواند سطوح کیفیت بالاتری نسبت به G729.a  ارائه دهد ، و در عوض با مجوز Open Source توزیع می‌شود ، اما استفاده از آن کاملاً رایگان است و حتی می توانید کد را تغییر دهید. جریان داده فقط 13.3 کیلوبیت بر ثانیه است ، (معادل کدک GSM اما باکیفیت بی‌نهایت بالاتر). در مقایسه با بقیه کدک ها این کدک منابع بسیار زیادی در CPU مصرف می‌کند.

کدک صوتی speex چیست

speex یک کدک بسیار جالب دیگر بوده که توسط انجمن Xiph  ارائه شده است. همچنین برای فرمت های شناخته شده مانند Vorbis ، Flac  نیز شناخته شده است) و به عنوان یکی از معدود کدک های 100٪ Open Source که مجوز BSD دارد و در استریسک Asterisk قابل تنظیم است مورد استفاده قرار می گیرد. . هنگامی که ما در مورد قابل تنظیم بودن صحبت می‌کنیم ، به فایل پیکربندی codecs.conf اشاره می‌کنیم که می‌توانیم مصرف CPU را به دلیل مصرف پهنای باند یا کیفیت تغییر دهیم و به مقدار تنظیم‌شده فقط 2kbits بر ثانیه برسیم.

کدک صوتی g722 چیست

این کدک “بهبود” G.711 است و استفاده از آن نیز رایگان است و توسط برخی تجهیزات تلفنی پشتیبانی می‌شود. دستگاهی که به استریسک Asterisk ما متصل می‌شود از g722 پشتیبانی می‌کند. در مقایسه با سایر کدک ها مانند ilbc و speex ، این  کدک بسیار سطح پایین تر است ، اما در عوض از محبوبیت بیشتری در بین تلفن های تحت شبکه برخوردار است ، بنابراین گاهی اوقات گزینه بهتری نسبت به کدک alaw است.

کدک صوتی g723 چیست

این کدک یک همستان سازی نسبتاً قابل‌قبول بین پهنای باند ، کیفیت و مصرف است. در واقع در ارتباط با کدک ویدئویی H.323 استفاده می‌شود. در Asterisk فقط در حالت عبور (به عنوان مثال ، برای ارتباطات مستقیم بین دو دستگاهی که از این کدک پشتیبانی می‌کنند ) می‌توان از  پارامتر SIP directmedia) استفاده کرد. اما عملکردهای زیادی که استریسک Asterisk به ما ارائه می‌دهد ، از دست خواهیم داد. علاوه بر این ، کدک g723 رایگان نیست ، و دارای مجوزهای مشخصی است. و همچنین تحت استانداردهای ITU-T است.

کدک صوتی g726 چیست

کدک g726 همانند کدک G.711 ، در تلفن معمولی نیز استفاده می‌شود. مصرف پهنای باند بسیار کمتری دارد (32 کیلوبیت بر ثانیه). این کدک در واقع به عنوان یک پیشرفت برای استفاده از ترانک های تلفن sip trunk ارائه شده، توسط اپراتورهای G.726 معرفی شد.

کدک صوتی g729 چیست

کدک G.729a محبوب‌ترین کدک پولی و غیر رایگان در جهان برای استفاده در استریسک Asterisk است و در حال حاضر هیچ رقیبی ندارد الگوریتم ثبت اختراع آن هم امکان تکرار ندارد. در سازمان های نسبتاً بزرگ بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا هزینه پهنای باند با افزایش کیفیت بهره برداری، افزایش می‌یابد. البته برای برای آنچه ارائه می‌دهد، نسبت به بقیه کدک ها بسیار گران نیست.

به عنوان مثال در نصب تلفن در یک دفتر یا شعبه از راه دور ، که به ترانک های موجود در یک دفتر اصلی بستگی دارد. استفاده از این کدک، مقرون به صرفه نیز هست. ما می‌توانیم از کدک های رایگان یا متن باز Open Source نیز استفاده کنیم. اما با مشکلات زیادی روبرو هستیم. چون بسیاری از گیت وی ها ، تلفن ها و تجهیزات تلفنی تحت شبکه از آن پشتیبانی نمی‌کنند. اگر تلفن‌ها از طریق یک سیستم استریسک Asterisk ای متوسط ​​عبور نکنند و مستقیماً با مرکز ارتباط برقرار کنند، می توان به عنوان یک گزینه مناسب از این کدک استفاده کرد.

ضبط مکالمات در ویپ با چه فرمتی است ؟

فرمت‌های صوتی عمدتاً با سطح فشرده‌سازی (که بر کیفیت تأثیر می‌گذارد) و با میزان بیت (که بر اندازه تأثیر می‌گذارد) اندازه‌گیری می‌شوند. همانند کدک ها ، دستیابی به نرخ بیت خوب ، همراه باکیفیت خوب ، حتی کیفیت کامل (فشرده‌سازی صفر) ، نیز  فشار بیشتری بر منابع پردازش سیستم وارد می‌کند.

در نتیجه ، می‌توان گفت که چندین فرمت وجود دارد که فاقد هر نوع فشرده‌سازی هستند ، به این صورت که به آن‌ها فرمت‌های “بدون ضرر” نیز گفته می‌شود ، که در نتیجه انتقاد از کیفیت پایین ارائه شده توسط برخی از قالب‌های فشرده محبوب تر ، به طور گسترده تبلیغ می‌شود.

ضبط مکالمات در ویپ با فرمت GSM

این قالب به سادگی ترجمه مستقیم یک آهنگ صوتی مبتنی بر کدک GSM خام است ، از نظر کیفیت و نرخ بیت (در نتیجه اندازه) دارای ویژگی‌های یکسان است ، معمولاً با پسوند gsm نشان داده می‌شود ، اگرچه می‌تواند دارای پسوند wav49. نیز باشد. حجم بسیار کمی اشغال می کند و همین امر باعث می شود مدت زمان بیشتری از مکالماتتان را ذخیره کنید.

ضبط مکالمات در ویپ با فرمت PCM

این قالبی است که به طور منظم توسط سیستم‌های تلفنی سنتی استفاده می‌شود ، ترجمه مستقیم مدولاسیون کد پالس است ، هیچ نوع فشرده‌سازی ندارد و کیفیت را نیز از دست نمی‌دهد ، اما معمولاً قالبی با بالاترین میزان بیت است ، زیرا می‌توان آن را ضبط  و به صورت “خام” تایپ کنید. معمولاً از پسوندهای wav یا pcm استفاده می‌کند.

ضبط مکالمات در ویپ با فرمت Wav

فرمت ایجاد شده توسط مایکروسافت که معمولاً بر اساس قالب‌های دیگر است اما در اصل نوعی قالب غیر فشرده است ، معمولاً اندازه قابل‌توجهی برای میزان ذخیره اطلاعات دارد ، زیرا یک قالب ذخیره‌سازی خام است. انواع مختلف آن ، به سادگی فرکانس و بیت‌ها را تنظیم می‌کند ، که منجر به  ضبط سطح کیفیت می‌شود.

بیش‌ترین مورد استفاده کدک wav در ایزابل ، الستیکس یا استریسک Asterisk خطی WAV 16 بیتی( wav16یا wav  )است.

ضبط مکالمات در ویپ با فرمت OGG

نام آن از Ogg Vorbis گرفته شده است. یک فرمت متن باز است ، همچنین در Xiph مانند کدک Speex قرار دارد.  OGG جایگزینی برای محبوب‌ترین کدک ها به ویژه در اینترنت است. جایی که بیشتر انتقال و تبادل آن‌ها انجام می‌شود ، مانند MP3. به طور خاص ، سبک فرمتهای فشرده‌سازی و از بین رفتن آن‌ها بر اساس OGGاست. 12 سطح فشرده‌سازی توسط OGG ایجاد شده است ، از q (-2) تا q (10)  که حداکثر  آن‌ها است حداقل سطح فشرده‌سازی و در نتیجه بزرگ‌ترین پرونده‌هایی که تولید می‌کند  نیز ، متغیر است.

ضبط مکالمات در ویپ با فرمت SLINEAR

این یک قالب فایل استریسک است که در نتیجه هیچ نوع فشرده‌سازی یا افت کیفیت ندارد. اما میزان بیت معمولاً بسیار زیاد است. معادل فرمت RAW (خام) است و معمولاً با پسوند sln نشان داده می‌شود.

ضبط مکالمات در ویپ با فرمت MP3

معروف‌ترین فرمت در بین همه ، اشاره به MPEG Layer III دارد و دارای مجوزهای توزیع بسیار ویژه است. به همین دلایل است که توسعه آن در استریسک Asterisk باید به صورت جداگانه انجام شود. توصیه می‌شود فایل های MP3 را قبل از کار با آن‌ها به قالب عملی دیگری برای استریسک Asterisk مانند PCM تبدیل کنید.

ما همچنین باید در نظر بگیریم که استفاده از کدک در دستگاهی که قصد استفاده از آن را داریم “ثبت” شده باشد. اگر از تلفن‌های نرم ( سافت فون ) استفاده می‌کنیم ، به احتمال زیاد می‌توانیم هر کدک را به معنای واقعی کلمه “نصب” کنیم ، اما در مورد استفاده از دستگاه‌های فیزیکی مانند گوشی های تحت شبکه ، باید به موارد پیش‌فرض بسنده کند. مگر اینکه سازنده گزینه‌هایی برای “درج” کدک های جدید داشته باشد ، که البته بسیار بعید است.

بررسی تئوری ضبط مکالمات در ویپ

از لحاظ تئوریک ، اگر در نقطه‌ای یک تلفن نسل آخر با کدک بسیار کارآمد داشته باشیم و در نقطه دیگر یک تلفن IP بسیار قدیمی داشته باشیم که از کدک قدیمی استفاده می‌کند ، با مشکل روبرو می‌شویم. اگر تصمیم بگیریم که تلفن جدید به طور پیش‌فرض از بالاترین کیفیت کدک استفاده می‌کند ، وقتی صدا به سرور ویپ الستیکس یا ایزابل که بر پاسه استریسک Asterisk باشد، می‌رسد ، باید آن را (کدگذاری) به سبک کدک دستگاه قدیمی تر کنیم ، و این تبدیل گاهی اوقات حتی شامل مصرف CPU نیز می‌شود.

در این مقاله نکات اصلی و مهم در مورد کدک صوتی و انواع ان را بیان کردیم. کدک های صوتی نقش مهمی در ارتباط بهتر برای استفاده از ویپ دارند. از این رو انتخاب هر کدام از انهامستلزم آشنایی با انها است. در این مقاله انواع انها را برشمردیم. در صورت هر گونه نظر و سوال در قسمت پرسش و پاسخ مطرح بفرمایید تا کارشناسان رایمند ارتباطات در اسرع وقت، پاسخ کامل را ارائه کنند.