یکی از اصلی ترین کارهایی که همواره باید در مورد روتر میکروتیک خود انجام بدهید، به‌روزرسانی و آپدیت میکروتیک به‌صورت آنلاین است.  اگرچه می‌توان این کار را به‌صورت آفلاین هم انجام داد ، اما  انجام این کار به‌صورت آنلاین راحت‌تر و مطمعن تر است.

اهمیت به‌روزرسانی و آپدیت میکروتیک به‌صورت آنلاین

دلایل بسیار زیادی برای اهمیت و لزوم به‌روزرسانی و آپدیت میکروتیک به‌صورت آنلاین وجود دارد. یکی از این دلایل، وجود bug یا همان حفره های امنیتی است. بهتر است برای خلاص شدن از شر این باگ‌ها، به‌محض در دسترس قرار گرفتن جدیدترین نسخه برای سیستم‌عامل میکروتیک، آن را به‌روزرسانی کنید تا  این باگ‌ها ، دروازه‌هایی برای نفوذ و هک روتر میکروتیک شما نشود.

گاهی وقت‌ها نیز لازم است که برای افزایش میزان کارایی روتر میکروتیک خود، به‌روزرسانی و آپدیت میکروتیک را به‌صورت آنلاین در دستور کار خود قرار دهید.  همواره نسخه‌های جدید یک نرم‌افزار، با اضافه کردن ویژگی‌های جدید سعی در افزایش کارایی آن نرم‌افزار خواهد داشت.

پارها شاهد این بودیم که  با به‌روزرسانی و آپدیت یک نرم‌افزار سرعت اجرای آن بهتر شده است. افزایش سرعت اجرای نرم‌افزار هم از دیگر دلایل به‌روزرسانی و آپدیت میکروتیک به‌صورت آنلاین به شمار می‌رود.

با به‌روزرسانی و آپدیت میکروتیک به‌صورت آنلاین مشکل عدم ارتباط درست پورت‌های روتر و درون روتر هم حل خواهد شد.

علاوه بر آن قابلیت‌های بیشتری به آن اضافه خواهد شد و شاهد آیتم‌های بیشتری برای کانفیگ آن خواهیم بود.  و از همه مهم‌تر مشکلات امنیتی آن برطرف خواهد شد.

هرچند وقت یک‌بار شاهد خبرهایی در مورد وجود یک آسیب‌پذیری بحرانی در  میکروتیک هستیم. نه‌تنها در سیستم‌عامل میکروتیک، بلکه در اغلب نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌ها هم شاهد این موضوع هستیم. رفع این قبیل از آسیب‌پذیری‌ها، همواره با آپدیت به‌موقع نرم‌افزار قابل انجام است.

شرکت‌های سازنده روتر همواره برای اعتبار محصولات خود، به دنبال رفع مشکلات سیستم‌عامل‌های خود هستند تا پایداری و امنیت تجهیزات خود را بالاتر ببرند.

MIKROTIK UPDATE

 

نرم‌افزار میکروتیک در چه جاهایی کاربرد دارد؟

به‌طورکلی از میکروتیک می‌توان در موارد زیر استفاده کرد:

Routing( روتر میکروتیک)

Firewall

DHCP Server

Wireless

Load Balancing

VPN

NAT) Network Address Translate)

Proxy Server

Radius User Management

MPLS

Quality of Service

و …

میکروتیک، رقیب جدی سیسکو

میکروتیک در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین رقبای سیسکو به شمار می‌رود و حتی می‌توان گفت هدف از ایجاد سیستم‌عامل میکروتیک، رقابت جدی با شرکت سیسکو بود. هرچند میکروتیک نسبت به سیسکو قیمت کمتری دارد، اما امکانات و توانایی‌های بسیار زیادی در محصولات این شرکت وجود دارد که باعث شده است تا استقبال خوبی از محصولات آن شود .

نکته جالب در مورد میکروتیک این است که  میکروتیک در ارائه سرویس‌ها حتی در شبکه‌های کوچک و متوسط عملکرد قابل قبولی تری نسبت به سیسکو داشته است.

راه‌های اتصال به میکروتیک کدام‌اند؟

سه راه برای اتصال به میکروتیک وجود دارد. یکی اینکه
با پروتکل SSH و پورت پیش‌فرض 22  و با استفاده از نرم‌افزارهایی مثل putty می توان به میکروتیک متصل شد. روش دوم استفاده از پروتکل http یا همان وب اینترفیس با استفاده از مرورگر اینترنت است و در روش سوم که بسیار راحت‌تر و کاربرپسند تر است می توان از رابط گرافیکی مخصوص این کمپانی  (WINBOX) استفاده کرد.

آپدیت میکروتیک
آپدیت میکروتیک

اگر با وب از آن استفاده کنید، سرعت  و امنیت پایینی دارد.  ازاین‌رو ما این روش را توصیه نمی‌کنیم. در ضمن دسترسی به همه امکانات آن ندارید. اما شاید این مزیت را داشته باشد که به راحتی در دسترس است.
درصورتی‌که بخواهید از SSH استفاده کنید، لازم است همه دستورات یا کامنت ها را بلد باشید و دستورات را بصورت کامنت‌ها بنویسید. این کار هم سختی‌های خاص خود را دارد.

رابط گرافیگی  WINBOX 

اما اگر با WINBOX به میکروتیک متصل شوید، سرعت و امنیت بالایی دارد، راحت است و به تمام بخش‌ها نیز دسترسی خواهید داشت.

توصیه می‌کنیم قبل از هرگونه به‌روزرسانی و آپدیت برای میکروتیک خود، یک نسخه  Backup از تنظیمات روتر تهیه کنید.

واضح است که برای این کار باید در ابتدا روتر به اینترنت متصل باشد.  این کار به این دلیل است که بررسی شود نسخه جدیدتر روی سرور میکروتیک وجود دارد یا نه؟

همان‌طور که مستحضر هستید برای دسترسی داشتن روتر میکروتیک به اینترنت، روش های زیادی وجود دارد. یکی متدوال ترین آن اتصال مستقیم روتر به مودم ADSL و دیگری، اتصال روتر به اکسس پوینت (Access Point) یا لینک وایرلس می باشد. مهم نیست که به کدام روش اینترنت در اختیار دارید. مهم آن است که حتماً، روتر میکروتیک به اینترنت دسترسی داشته باشد.

با استفاده از WINBOX  می‌توانید فرآیند به‌روزرسانی و آپدیت میکروتیک خود را انجام بدهید.

شما با مشاهده این آموزش به‌راحتی می‌توانید روتر میکروتیک خود را آپدیت کنید و یا این کار تهدیدهای امنیتی آن را به طرز قابل‌توجهی کاهش دهید.

اگر پس از مشاهده این ویدئوی آموزشی نیز ، سوالی برای شما مطرح شد، می توانید در قسمت پرسش و پاسخ در پایین همین مطلب، مطرح کنید. کارشناسان فنی رایمند ارتباطات به صورت انلاین پاسخ گوی شما خواهند بود.