همان‌طور که در مقالات “رمز ارز چیا چیست؟” و “سخت افزار مورد نیاز برای استخراج ارز چیا” به‌طور تخصصی و جامع شرح دادیم، برای استخراج  چیا، دو قسمت بسیار متفاوت وجود دارد.

  • پلاتینگ چیا
  • ماینینگ چیا


در این مقاله قصد داریم اصول پلاتینگ در رمز ارز چیا را تشریح کنیم. سخت‌افزارهای متنوع و فضاهای ذخیره‌سازی بسیار متفاوتی، برای این کار وجود دارد. یک پلات، 101.3 گیگابایت فضا را اشغال می‌کند. اما در هنگام ایجاد پلات، شما به مجموعاً 239 گیگابایت فضای موقت نیاز دارید. زمان موردنیاز برای ساخت پلات چیا، به سخت‌افزار مورد استفاده بستگی دارد. ایجاد یک پلات از ارز چیا توسط یک متخصص، ممکن است در کمتر از 4 ساعت انجام شود ، اما اکثر کارشناسان در 5 ساعت یک پلات چیا ایجاد می‌کنند و بیشتر افراد به طور متوسط ​​حدود 9-12 ساعت طول می‌کشد تا با استفاده از سخت افزار مناسب، یک پلات ایجاد کنند.


مراحل و فازهای ساخت پلات چیا

ساخت پلات چیا، فرایندی است که RAM، پردازنده و IO را، به دیسک‌های شما می‌برد و از آن‌ها در هر چهار فاز ایجاد پلات، استفاده می‌کند.
در فاز اول، با ایجاد هفت جدول رمزنگاری‌شده به صورت هش و ذخیره آنها‌، تمام فضای موردنیاز را ایجاد می‌کند. فاز 2 به این شکل  است که از طریق هش‌ها، فرایند پخش کردن این جداول اتفاق می‌افتد. در فاز 3، به صورت الگوریتمی، این هش‌ها ، در ابتدا مرتب سازی و سپس در پوشه موقت زیپ شده و شروع به ساختن قایل نهایی می‌کنند (در ادامه دو روش مرتب‌سازی هش‌ها را خواهیم کرد). در مرحله 4 هم، فایل‌ها تکمیل و به پلات نهایی خود منتقل می‌شوند.

سخت افزار مناسب برای پلات چیا

یکی از موضوعات  اصلی معمولاً سرعت ثابت write بر دیسک است. اگر واقعاً می خواهید سرعت مناسبی داشته باشید، توصیه می‌کنیم، از هارد SSD  استفاده کنید. همانطور که می دانید   NVMe سریعتر از SAS و SAS سریعتر از SATA هستند. (TBW  یک شاخص و مقیاس  است که به طور کلی نحوه اندازه گیری عمر درایو SSD را مشخص می‌کند. این شاخص برای ساخت پلات چیا، چیزی حدود 1.8 یا 1.6 است. )

یکی از پرسرعت ترین هاردهای NVMe هارد سامسونگ NVMe مدل 2ترابایت سری 980pro است.

با استفاده از هسته توربو (که در پردازنده های چند هسته ای استفاده می‌شود) ، سرعت شگفت انگیزی برای استخراج چبا دارید. افرادی که پلات بیشتری را می‌خواهند به دست آورند، باید از روش ایجاد پلات‌ها به‌طور موازی، استفاده کنند. برای این منظور، برخی، از SSDهای دیتا سنترها استفاده می‌کنند. برخی از درایوهای  SAS استفاده می کنند. برخی نیز از درایو RAID مجازی بهره‌مند می‌شوند. برخی نیز از کامپیوترهای شخصی استفاده می‌کنند. مثلا با iMac 2017 و یک درایو خارجی 12 ترابایتی Western Digital روی USB 3.0 ، هر 10 ساعت می‌توان یک پلات استخراج کرد. بیشتر افراد، از GUI برای پلاتینگ می کنند. شایان ذکر است که ویندوز در حال حاضر درمقابل MacOS یا Linux برای ساخت چیا 5-10٪کمتر انرژی مصرف می کند.

به طور کلی ،برای ایجاد پلات چیا، نیاز به دو دسته هارد داریم. دسته اول هارد SSD یا هارد NVME که وظیفه ساخت پلات چیا را دارد و دسته دوم هارد HDD که وظیفه ذخیره سازی پلات‌های چیا را بر عهده دارد.

طبیعتا به هر میزان که پلات‌های بیشتری را بتواند استخراج کنید، می‌توانید رمز ارز چیای بیشتری را استخراج کنید. از این رو، استفاده از هارد SSD از نوع NVME ، گزینه بسیار مناسبی است.

مرتب‌سازی با bitfield و مرتب سازی بدون bitfield

در ساخت ارز چیا دو اصطلاح در مورد مرتب سازی مرحله سوم داریم. مرتب‌سازی با bitfield و مرتب سازی بدون bitfield. در مقاله‌ای جداگانه بیشتر در مورد این اصطلاحات توضیح می دهیم، اما در اینجا فقط به این نکته بسنده می‌کنیم که در ابتدا ، شما از مرتب سازی بیت فیلد استفاده نمی‌کنید. مرتب‌سازی bitfield از نظر تئوری سریعتر از مرتب‌سازی بدون bitfield است و ما قبلاً می‌دانیم که 12٪ در کل رایتینگ صرفه جویی می‌کند. اما به RAM بیشتری نیاز دارد. آنچه ما می‌دانیم این است که، هیچ بیت فیلدی نسبت به SSD یا SAS سریعتر کار نخواهد کرد. اگر فایل های شما روی HDD معمولی باشد ، bitfield بیست درصد از مرتب سازی بدون bitfield سریع‌تر است. از این استفاده از هاردهای SSD، گزینه‌ای بسیار مناسب و اقتصادی برای استخراج رمزارز چیا به شمار می‌آید.

برای ساخت ارز چیا ، نیازهای RAM تقریباً بین مرتب سازی bitfield و مرتب سازی بدون bitfield یکسان است.

ردیفنوع مرتب سازی مینیمم (حداقل)متوسطماکسیسمم(حداکثر)
1Bitfield90026403400
2Bitfield90026403400

کمتر از حالت مینیمم، ایجاد پلات ناموفق خواهد بود. توصیه ما استفاده از حالت متوسط است.

رایمند ارتباطات، آماده ارائه هر گونه مشاوره در مورد خرید هاردهای SSD است. در صورت داشتن سوال نیز، می تواند در پایین همین مقاله مطرح کنید تا کارشناسات رایمند ارتباطات در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.