یکی از فرایندهایی که برای افزایش عمر باتری یو پی اس UPS  انجام داده می‌شود، احیای باتری UPS است. در واقع به فرایندی شیمیایی که بر روی باتری خراب انجام می‌شود تا بتواند دوباره آن‌ها را به حالت قبل برگرداند، احیا گفته می‌شود.
تصوری که اغلب وجود دارد این است که، در صورت خراب شدن و از کار افتادن باتری یو پی اس UPS، باید باتری عوض شود و دیگر قابلیت استفاده ندارد.
از آنجایی که باتری ، یکی از اصلی‌ترین اجزای یو پی اس UPS است،  می‌توان با یکسری ترفندها و روش‌ها، آن را  تعمیر و به بیان درست‌تر، احیا کرد.
در این مقاله، در مورد احیای باتری یو پی اس ups نکاتی را ارائه می‌دهیم.

تعمیر و احیای باتری یو پی اس

باتری یو پی اس UPS، در زمان قطعی برق، دستگاه‌ها را تغذیه می‌کند. در مقاله‌های “خرید دستگاه یو پی اس UPS” و “باتری یو پی اس” به تفصیل در مورد یو پی اس UPS و باتری‌های آن، توضیح داده‌ایم.
با مطالعه این مقالات، آشنایی کاملی برای انتخاب و خرید دستگاه یو پی اس UPS و باتری‌های آن کسب خواهید کرد.
لازم به ذکر است که منظور از تعمیر باتری یو پی اس UPS، همان احیای باتری یو پی اس UPS  است.
معمولاً هنگامی که بتوان برای احیای باتری یو پی اس UPS کاری کرد، این فرایند انجام می‌شود.

دو نکته بسیار مهم در  هنگام فرایند احیای باتری باید مدنظر قرار بگیرد. یکی سال تولید باتری و دیگری میزان پایین آمدن ولتاژ.

باتری قدیمی  و باتری یو پی اسی که مدت زمان زیادی عملیات شارژ و دشارژ انجام داده است، حتی با احیا، زمان زیادی نمی‌توان خدماتی ارائه دهد.
همچنین، اگر باتری به علت اتصال کوتاه دچار مشکل شده باشد و یا آمپر زیاد از حد کشیده باشد (که باعث قطع شدن پلیت های داخل آن می‌گردد)،
حتی احیای آن هم نمی‌تواند باعث بهبود عملکرد آن شود.

احیای باتری یو پی اس ups

 نکات مهم در احیای باتری یو پی اس

در فرآیند احیای باتری، چند تکته مهم است.
اولین کاری که در هنگام  روشن نشدن باتری یو پی اس UPS باید انجام داد این است که تاریخ تولید و تاریخ نصب باتری مورد بررسی قرار بگیرد. مدت‌زمان آخرین بکاپ هم باید در نظر گرفت. اگر این موارد مورد تائید نباشند، احیا و تعمیر باتری یو پی اس UPS، بی‌فایده است.
البته از آنجایی که احیا و تعمیر باتری یو پی اس UPS، یک کار تخصصی است،  پیشنهاد می‌شود، صرفاً توسط کارشناسان و تکنسین‌های ماهر و باتجربه در این زمینه انجام شود.
اگر یک باتری مدت‌زمان زیادی انبار شده باشد و  یا به علت استفاده نادرست از آن (شارژ و دشارژ  نامناسب و نادرست)، الکترودهای سرب آن سولفاته نشده باشند، معمولاً قابل ترمیم است.

شوک ولتاژی به باتری یو پی اس UPS

یکی از روش‌های احیا و تعمیر باتری یو پی اس UPS، شوک ولتاژی است. یعنی با یک شارژر power supply قابل تنظیم، بیشتر از دو برابر ولتاژ باتری را به آن متصل کرد. مثلاً  برای یک باتری 12 ولت، بیشتر از 24 ولت به آن متصل می‌شود.
پس از اتصال شارژر به باتری خراب، باتری شارژ و در صورت جدا کردن باتری، دشارژ می‌شود،
در این صورت اگر ولتاژ باتری شروع به کاهش کرد، یعنی روند احیای باتری یو پی اس UPS، به‌درستی پیش می‌رود.
پس از آن، شارژر را روی ولتاژ مناسب تنظیم و حدود 6  تا 12 ساعت شارژ کنید. نکته مهم آن است که در طول این فرایند، باید دمای باتری تحت نظر باشد و بیش از حد بالا نباشد.

چرا احیا و تعمیر باتری یو پی اس مهم است؟

باتری یو پی اس UPS، جز مهم و گران‌قیمت یو پی اس UPS است. علت آن هم استفاده کردن از سرب در آن‌ها است.
یکی از اصلی‌ترین دلایل احیا و تعمیر باتری یو پی اس UPS،  هم همین است. به همین دلیل، اغلب قبل از تعویض باتری یو پی اس UPS، ابتدا برای احیای آن، تلاش می‌شود.
در صورتی که احیای باتری یو پی اس UPS نتواند مشکل را حل کند، پس از آن است که تعویض باتری یو پی اس UPS به عنوان راه‌حل آخر انجام می‌پذیرد.
البته بهترین کار، این است که از باتری‌های یو پی اس UPS به اندازه کافی مراقبت شود.
تا برای آن‌ها مشکلی پیش نیاید و نیازی هم به احیای آن‌ها نباشد.
مثلاً  بهتر است باتری‌ها در دمای 20 سانتی گراد یا حتی پایین‌تر نگهداری شود. محدوده نگهداری باتری‌های یو پی اس  UPS، باید بین 0 تا 30 درجه سانتی‌گراد باشد.

در قسمت بعدی، بیشتر در این زمینه توضیح می‌دهیم.

احیای باتری یو پی اس ups

شرایط محیطی مناسب، راهی برای افزایش طول عمر باتری یو پی اس UPS

دمای محیطی که باتری‌ها در آن قرار دارد، یکی از پارامترهای مهم در تعیین طول عمر باتری و عملکرد مناسب آن است.
دمای محیط باتری یو پی اس UPS نباید خیلی گرم و یا خیلی سرد باشد. نظارت بر باتری و بررسی‌های دوره‌ای آن‌ها، باعث می‌شود تا از بروز مشکلات این‌چنینی جلوگیری شود.
جالب است بدانید اگر دمای محیط  باتری یو پی اس UPS،  افزایش پیدا کند احتمال آتش گرفتن باتری‌ها هم بسیار خواهد بود.

حتماً باتری یو پی اس UPS، در کابینت باتری و به دور از تابش مستقیم خورشید قرار بگیرد.

همچنین توصیه می‌شود که باتری، در مکان‌هایی که رطوبت بالایی دارد هم، قرار نگیرد. برای اینکه جریان هوا، به‌خوبی وجود داشته باشد، بهتر است که باتری‌ها از دیوار فاصله حداقل 10 سانتی‌متری داشته باشد .
یکی از اشتباهات رایج این است که هنگام خرابی باتری یو پی اس UPS، درب آن را باز می‌کنند و روی آن آب می‌ریزند. این کار اشتباه است.
توصیه‌ میشود در هنگام احیای باتری، از افراد متخصصی کمک بگیرید.

باتری‌ها، مادام‌العمر نیستند!

باتری‌ها، مادام‌العمر نیستند و هرچند وقت یک‌بار باید تعویض شوند. در نهایت باتری یو پی اس UPS هم خراب خواهد شد.  با ایجاد شرایط مناسب برای آن‌ها، می‌توان طول عمرشان را افزایش داد.
واضح است که هرچه  استفاده و شارژ مجدد از باتری‌ها بیشتر باشد، عمر باتری‌ها هم کمتر است.
احیای باتری یو پی اس باید توسط افراد کارشناس انجام شود.
فرآیند  احیای باتری باید توسط افراد متخصص صورت بگیرد.
اگر فرایند احیای باتری یو پی اس UPS،  توسط افرادی که سابقه علمی و فنی ندارند و در شرایط  نامناسب انجام بپذیرد، نه‌تنها به باتری آسیب می‌رساند،
بلکه ممکن است به خود یو پی اس UPS هم آسیب بزند. یکی از تخصص‌های  رایمند ارتباطات، احیای باتری‌های آسیب‌دیده و مشکل‌دار یو پی اس UPS   است.

انبار کردن باتری‌ها بیش از  6 ماه و بدون شارژ سبب کاهش عملکرد باتری می‌شود.

از این رو بهتر است باتری همواره در تناوب شارژ و دشارژ باشد. برای تعمیر و احیای باتری یو پی اس UPS، باید به وسیله دستگاه تست، باتری را در حین اتصال به یو پی اس UPS و خارج از آن تست و بررسی کنید.
اگر عدد نشان داده شده در دستگاه، بسیار کمتر از میزان عادی بود، فرایند احیا و تعمیر  باتری یو پی اس UPS باید سریعاً انجام شود.

شرکت رایمند ارتباطات، نماینده فروش باتری یو پی اس UPS در اصفهان است.
رایمند، عرضه کننده انواع مختلف برند باتری یو پی اس، مانند باتری هیتاکو، باتری صبا، باتری زوما، ولتامکس  راکت، نیومکس و … دیگر باتری‌های ساخت ایران، چین و کره است.
همچنین یکی از تخصص‌های رایمند ارتباطات، احیای باتری یو پی اس است.

سوالات متداول

آیا امکان احیای باتری یو پی اس وجود دارد ؟

بله. فرآیند پیچیده است که توسط تجهیزات حرفه ای انجام می شود.

طول عمر باتری یو پی اس چقدر است؟

عمر باتری های یو پی اس بستگی به برند و شرکت سازنده دارد.ولی حداقل از یکسال شروع شده و بعضا تا 5 سال نیز می رسد.

آیا از باتری ماشین می توان به جای باتری یو پی اس استفاده کرد؟

بله . ولی کار غیر فنی و غیر اصولی است. زیرا ساختار باتری های ماشین با یو پی اس کلا متفاوت بود و خطر آفرین است.

باتری یو پی اس چند ولت است ؟

باتری های یو پی اس 12 ولت است ولی در آمپر های مختلفی بفروش می رسد.