انواع باتری ها و تفاوت آنها - شرکت رایمند ارتباطات

باتری یو پی اس:

انواع باتری ها و تفاوت آنها

یکی از مهمترین اجزا تشکیل دهنده یو پی اس باتری یو پی اس است.

توان مورد نیاز خروجی به کمک اینورتر و انرژی موجود در باتری تامین می شود.
ولتاژ و آمپر ساعت دو مشخصه اصلی باتری ها محسوب می گردد .
باتری های مورد استفاده در یو پی اس ها باتری های ثانویه با قابلیت شارژ مجدد نامیده می شوند و از دو نوع سرب اسیدی و نیکل کادمیوم تولید می گردند. باتری های یو پی اس در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند و انتخاب نوع باتری به عوامل مختلف محیطی و عوامل مربوط به ساختار و مشخصات فیزیکی آن بستگی دارد.
بهترین دما جهت استفاده و کارکرد باتری دمای 20 درجه سانتی گراد است و افزایش دما منجر به کاهش طول عمر باتری می گردد.

بنابراین دمای مناسب محیط یکی از عوامل موثر در افزایش و یا کاهش طول عمر باتری محسوب می گردد و توصیه می گردد از نگهداری باتریها در نزدیک تجهیزات گرمازا و یا در معرض تابش نور مستقیم خورشید و مکانهای بسته مانند کمد خودداری شود.

از باتری های یو پی اس به عنوان یک منبع ذخیره سازی انرژی الکتریکی با ولتاژ DC استفاده می شود و در هنگام قطع برق به کمک اینورتر داخلی یو پی اس ولتاژ DC به AC تبدیل می شود و تامین کننده برق دستگاه های مصرف کننده خواهد بود.

در حالت نرمال باتری های یو پی اس در حالت شارژ کامل قرار دارند و هنگامی که برق قطع شد و یا در حالت  نوسانات شدید قرار گرفت سیستم به اینورتر فرمان وصل می دهد.

باتری های VRLA

این نوع باتری ها به گونه ای طراحی شده اند که به دلیل ساختاری که دارند امکان نشت گاز به خارج وجود ندارد و اسید موجود در آنها مهار می شود .

یکی از مهمترین ویژگی این نوع باتری ها این است که نیاز به سرویس و نگهداری ندارند.

باتری های VRLA در دو دسته طبقه بندی می شوند:

  1. باتری های GEL
  2. باتری های AGM

باتری AGM:

در این نوع باتری ها اسید در ماده ای اسفنجی مهار شده و به همین خاطر امکان نشت به بیرون ندارد

از مزیت های این باتری دارا بودن دریچه های ایمن، مقاومت در برابر ارتعاش و لرزه و قابلیت قرار دادن باتری به صورت افقی و یا عمودی می باشد.

باتری GEL:

در این نوع باتری ها عملیات شارژ و دشارژ باتری کند تر از باتری های AGM بوده و در ولتاژ پایین تری انجام می شود و علت آن ژلی بودن فرم الکترولیت است.

در این نوع باتری ها حجم الکترولیت بالا اما چگالی اسید آن کم است و به این خاطر طول عمر باتری های GEL از باتری های AGM بیشتر است.

ژلی بودن الکترولیت در کاهش دمای داخلی باتری تاثیر به سزایی دارد.

شرایط نگهداری باتریها:

ظرفیت باتریها با افزایش دمای محیط کاهش می یابد بنابراین جهت جلوگیری از آسیب دیدن باتری ها دمای مناسب محیط باید مد نظر قرار گرفته شود.

نحوه شارژ و دشارژ باتری های یو پی اس

هر چه دفعات و عمق دشارژ بیشتر باشد طول عمر باتری کاهش می یابد.

عوامل موثر بر طول عمر باتری:

دمای محیط

کیفیت شارژ کردن باتری

دفعات و عمق دشارژ باتری

شرایط نگهداری و انبار داری باتری

هر چه دمای محیط نگهداری باتری کمتر باشد مدت زمان نگهداری آن بیشتر است.

رایمند ارتباطات به عنوان نماینده فروش باتری های یو پی اس با کیفیت و مرغوب در برندهای هیتاکو،ولتامکس،سورنا،زوما،لانگ،نایس، MSCO، صبا باتری و…  در حال فعالیت است .

موبایل اصفهان : 09137891009

موبایل تهران :09129341003

دفتر اصفهان : 31112-031

دفتر تهران :2273594-021

محمدرضا سیاوش
محمدرضا سیاوش
در تعطیلات تابستان مدرسه سال 1381 در یک شرکت کامپیوتری بعنوان کارآموز مشغول به کار شدم و از آنجا علاقه من به این حوزه شکل گرفت. در بهار 1394 شرکت رایمند را رسما افتتاح کردم...

پاسخی بگذارید