شرکت رایمند ارتباطات نقش جهان

انواع سوئیچ و روتر

سوئیچ سیسکو

معرفی شرکت سیسکو

شرکت سیسکو Cisco، بزرگ‌ترین و بهترین شرکت در حوزه تجهیزات شبکه (Network) و مخابرات در سطح جهان است. این شرکت به عنوان بزرگترین و مشهورترین تولیدکننده تجهیزات شبکه، خدمات خود را به شرکت‌های تجاری بزرگ و کوچک و حتی کاربران خانگی ارائه می‌دهد. شرکت سیسکو محصولات سخت‌افزاری برای دیتا، سرورها، و تجهیزات مربوط به تلفن، فراهم می‌کند. انواع مختلف روترهای سیسکو، سوئیچ‌های سیسکو، سخت‌افزارها و سیستم‌های مودم یا روتر، فایروال شبکه جهت امنیت بیشتر، سوئیچینگ دیتاسنتر، تلفن‌های IP  و … از جمله محصولات سیسکو هستند که با بالاترین کیفیت و بهره‌گیری از فناوری جدید، عرضه می‌شوند. سیستم روتینگ نیز، از جمله خدماتی هستند که توسط سیسکو ارائه می‌شوند. امروزه اغلب شرکت‌های بزرگ و کوچک با بهره‌گیری از محصولات سیسکو، از امکانات این محصولات، برای ارتقای سطح کیفی خدمات خود بهره می‌گیرند.

سوئیچ سیسکو چیست؟

سوئیچ سیسکو، ارتباطی یک به یک، بین دستگاههای متصل به آن برقرار میکند. این اتصال می‌تواند به‌صورت Full-Duplex یا به صورت Half-Duplex باشد. سوئیچ ها  براساس قدرت پردازش و انتقال، انواع مختلفی دارند که برای خرید  سوئیچ سیسکو باید  نوع نیاز کاربر مشخص باشد، تا  علاوه بر کارایی موردنیاز برای شبکه،  سوئیچ سیسکو مقرون به صرفه انتخاب شود.

خرید سوئیچ سیسکو
خرید روتر سیسکو

روتر سیسکو چیست؟

وظیفه روترها، مسیریابی و انتقال داده‌ها بین شبکه‌های مختلف است. عملیات مسیریابی  بین شبکه‌ها در لایه 3  شبکه است. هرگونه بروز مشکل در روترها، باعث ایجاد اختلال  بین اتصالات شبکه‌ها شده و امکان دارد صدمات جبران ناپذیری وارد کند.
روترها نیز، انواع مختلفی دارند که برای خرید  آن‌ها، باید  نوع نیاز کاربران مشخص باشد، تا  علاوه بر کارایی موردنیاز برای شبکه،  روتر مقرون به صرفه انتخاب شود.

انواع سوئیچ سیسکو

اولین و مهم‌ترین سخت‌افزار شبکه که به عنوان پایه شبکه می‌توان از آن نام برد، سوئیچ شبکه است. اولین لایه برای اتصالات تجهیزاتی مانند رایانه‌ها و سرورها، پرینتر، تلفن‌های IP، دوربین‌های مداربسته و … به شبکه، سوئیچ شبکه است. سوئیچ‌ها هم لایه دوم و هم در لایه سوم هستند و این قابلیت را به مدیر شبکه می‌دهند، که پورت‌ها را مدیریت و مانیتور کند. سوئیچ سیسکو، پرکاربردترین دستگاه مورد استفاده در شبکه‌ها و دیتاسنترها است. با توجه به نیازها و استفاده‌های مختلف، سیسکو Cisco، سوئیچ‌های خود را به دسته‌بندی‌های متنوع و با پورت‌های مختلف تقسیم‌بندی کرده است.

شرکت سیسکو ، سوئیچ های خود را در 5 گروه دسته بندی می‌کند:

لایر 3 در شبکه

سوئیچ‌هایی که در لایه Access مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لایه های شبکه

سوئیچ‌های لایه Core شبکه که وظیفه آن ارتباط بین سوئیچ های لایه Access است.

سوئیچ poe سیسکو

سوئیچ‌های سری MDS سیسکو، که معمولا از آنها در شبکه‌های SAN بهره برداری می‌شود.

سوئیچ poe سیسکو

سوئیچ‌های NEXUS که برای دیتاسنترها طراحی شده است.

شبکه کارخانه ها

سوئیچ‌های صنعتی که برای اتصالات شبکه مانند توزیع انرژی در مراکز صنعتی، با دمای بالا و پراز نویز برق و گردو غبار استفاده می‌شوند.

تفاوت روتر سیسکو با روتر میکروتیک

میکروتیک را می‌توان نرم‌افزاری در نظر گرفت که روی دستگاه روتر نصب می‌شود تا کنترل و مدیریت ترافیک داده‌ها را در اختیار داشته باشد. روترهای سیسکو و روترهای میکروتیک، هر دو ارتباطات بین شبکه‌ها را انجام می‌دهند، اما معمولاً در شبکه‌های بزرگتر و حرفه‌ای‌تر، از روترهای سیسکو بهره می‌گیرند. در شبکه‌های کوچک و متوسط، بیشتر از میکروتیک استفاده می‌شود.

 از طرفی، سیسکو یکی از شرکت‌های بزرگ و  با سابقه بیشتر در IT است، درحالی که میکروتیک بسیار جدیدتر ارائه شده است. از این رو، تنوع روترها و سوئیچ‌های سیسکو نیز بسیار بیشتر از میکروتیک است. خدمات شرکت سیسکو نیز، بسیار بیشتر از میکروتیک است. سیسکو خدمات متنوعی را در مورد انواع سرور، فایروال، سوئیچ، روتر و IP PHONE ها و حتی نرم افزارهای جانبی نیز ارائه می‌دهد. روترهای سیسکو از طریق CLI مدیریت و تنظیم می‌شوند و بر پایه IOS  طراحی شده است.  CLI یک رابط است که با استفاده از آن، کاربران می‌توانند با وارد کردن برخی دستورات (Command)، با سیستم‌عامل، تعامل داشته باشند.

 

تفاوت میکروتیک و سیسکو

 از آنجاییکه محیط دستوری و کار با دستورات پیچیده است، برخی ترجیح می‌دهند که با روترهای میکروتیک کار کنند.

کار با روترهای میکروتیک بسیار آسانتر از سوئیچ‌های سیسکو است. به جز روش کانفیگ با CLI، روش‌های ساده‌تر و گرافیکی هم برای کانفیگ میکروتیک وجود دارد.

 مهم‌ترین تفاوت روترهای سیسکو با روترهای میکروتیک را می‌توان در  کیفیت بسیار بالای روترهای سیسکو، امنیت بالای آن  و مناسب بودن روترهای سیسکو برای شبکه‌های بزرگ دانست.  از نظر منابع آموزشی و پشتیبانی نیز، سیسکو پیشتاز است و هرگونه مشکلی در مراحل مختلف استفاده از تجهیزات شبکه، با استفاده از منابع آموزشی و پشتیبانی آن، قابل حل است. هرچند که، بدلیل پیچیده بودن و حرفه‌ای بودن کانفیگ آن، زمان یادگیری  بسیار بیشتری نسبت به روترهای میکروتیک دارد.

 در کل می‌توان گفت میکروتیک، به صورت گرافیکی و خیلی راحت و سریع کانفیگ می‌شود و سیسکو با استفاده از دستورات. به عبارت دیگر روترهای سیسکو Hardware base هستند، اما روترهای میکروتیک OS Base می‌باشند.

سوئیچ سیسکو ریفر چیست؟

کالای ریفر چیست و به چه کالایی ریفر گفته می‌شود؟

اگر یک کالا، قبل از استفاده توسط مشتری، به دلیل مشکلاتی در سخت‌افزار یا نرم‌افزار و حتی ظاهر یا بدنه (در هنگام جابجایی و حمل) و یا دلایلی از این قبیل، به کارخانه برگردانده شود و دوباره تعمیر و بازسازی شود، اصطلاحاً کالای ریفر نامیده می‌شود.

کالای ریفر پس از بازسازی و رفع اشکال توسط کارخانه تولیدکننده، تست می‌شود و پس ازآن دوباره روانه بازار می‌شود.

کالای ریفر با کالای دست دوم متفاوت است. بدین معنا که هیچگاه از آن استفاده نشده و با حالت نو کالا، چندان تفاوتی ندارد و یا به طورکامل بازسازی شده‌اند.

عموماً کالای ریفر، کالایی است که دیگر توسط شرکت‌های تولیدکننده، ساخته نمی‌شوند و قیمت مناسب و کیفیت بالایی دارند. از این رو خریداران، ترجیح می‌دهند که از تجهیزات و کالای ریفر، به جای تجهیزات دست دوم استفاده کنند.

سویئچ ریفر سیسکو

سوئیچ سیکسو ریفر هم به همین شکل است.

سوئیچ سیسکو ریفر، با توجه به کیفیت ساخت بالا و البته نیاز زیاد بازار و کاربران و با توجه به قیمت‌های بالای تجهیزات و نوسان مداوم ارز، گزینه مناسب و مقرون به صرفه‌ای است.

سوئیچ سیسکو ریفر نسبت به سوئیچ نو قیمت پایین‌تری دارد، اما همان کیفیت و کارایی را دارد.

سوئیچ سیسکو ریفر، پس از انجام تست‌های کارخانه، دوباره در یک پک نو قرار می‌گیرد و تمام اکسسوری‌های آن همانند محصول اصلی کارخانه، در آن قرار دارد.

به طور مثال، امروزه سری‌های 100-10 و G, S سوئیچ سیسکو تولید نمی‌شود، اما به خاطر اعتبار و کیفیت بالای آنها، سوئیچ سیکسو ریفر از همین سری‌ها، متقاضی زیادی در بازار دارد. علاوه بر سوئیچ سیسکو ریفر، سوئیچ سیسکو دست دوم هم به دلیل قابلیت‌ها و کیفیت بالا و قیمت مناسب‌تر، مصرف‌کنندگان زیادی دارد.

خرید سوئیچ سیسکو

ردیفنام دستگاهمدلمشخصاتوضعیت دستگاهقیمت دلارقیمت تومان
1سوئیچ POE مارلیک
TXE104
"4Port 10 / 100 PoE(65w-at/af)
1PortUplink 100 - Unmanage Switch
Vlan support-Poe Extend mode(up to 250 Meters)"
نو24650000
2سوئیچ POE مارلیک
TXE089
"8Port 10/100
PoE(120w-at/af)+2Port - Uplink-Unmanage Switch
-Vlan support-PoE Extend mode(up to 250 Meters)"
نو421200000
3سوئیچ POE مارلیک
TXE028
"16Ports 10/100 PoE(200w-at/af)
+ 2*Port 10/100/1000 uplink+ 1port SFP- Unmanage
Switch-Vlan support- Rackmount
"
نو922600000
4سوئیچ poe دی لینک
DGS-1008P
"8Port Gigabit
4port POE
Unmanaged Switch
"
نو882489000
5سوئیچ poe دی لینک
DES-1005P
"8Port Gigabit
4port POE
Unmanaged Switch
"
نو441250000
6سوئیچ poe دی لینک

DES-1008P
"5Port 10/100
1port POE
Unmanaged Switch
"
نو381050000
7سوئیچ poe دی لینک
DGS-1100-10MP
"8Port 10/100
4port POE
Unmanaged Switch
"
نو2607300000
8سوئیچ poe تی پی لینک
TL-SG1008P
"10Port Gigabit max poe
managed Switch
"
نو581625000
9سوئیچ poe تی پی لینک
TL-SF1008P
"8Port Gigabit
4port POE
Unmanaged Switch
"
نو521435000
10سوئیچ poe تی پی لینک
T1500-28PCT
"8Port 10/100
4port POE
Unmanaged Switch
"
نو902500000
11سوئیچ poe تندا
TEF1110P
"28Port 10/100 POE

Rackmount Switch
"
نو782170000
12سوئیچ poe تندا
TEF1109P
"10 Port Gigabit
8port POE
Unmanaged Switch
"
نو571590000
13سوئیچ poe تندا
TEF1210P
"8 Port Gigabit POE

Unmanaged Switch
هوشمند
"
نو1273550000
14سوئیچ poe تندا
 TEG1009P
"9 Port Gigabit POE

Unmanaged Switch

"
نو1303656000

انواع حافظه در سوئیچ های سیسکو

رم سرور

حافظه RAM

وظیفه اصلی آن ذخیره فایلی به نام Running – Configuration است. سیستم عامل روتر و System Table های IOS و بافرها هم در این حافظه قرار می‌گیرد. برای نگهداری Routing Table ها ، بافرینگ Packet ها و کش های ARP هم، از RAM استفاده می‌شود. زمانی که روتر درحال روشن شدن است، RAM برای نگهداری کردن از تنظیمات روتر، همانند حافظه موقت عمل میکند.

فلش مموری

حافظه FLASH

حافظه FLASH همان حافظه دائمی است و IOS روی آن نصب میشود. حافظه FLASH روترهای سیسکو، قابل برنامه ریزی مجدد است. حتی می‌توان با استفاده از حافظه FLASH، سیستم عامل روتر سیسکو را تغییر داد و یا آن را آپدیت کرد. پس از ری استارت شدن روتر سیسکو نیز، اطلاعات FLASH باقی میماند.

رم سرور

حافظه NVRAM

Start-up Configuration در حافظه NVRAM ذخیره می‌شوند. Configuration ها پس از اینکه فایل Running – Configuratio در RAM ذخیره شد ، روی Start-up Configuration قرار میگیرند تا ازبین نروند. NVRAM از نظر سرعت ، همانند RAM است .

رم سرور

حافظه ROM

حافظهRom هم حافظه دائمی و فقط خواندنی است که با استفاده از POST (Power On Self-Test) قسمت های سخت افزاری و اصلی را تست کرده و با Boot Strap Program میتواند مراحل بوت دستگاه را مشخص کند.

نامگذاری سوئیچ سیسکو

 نامگذاری سوئیچ سیسکو  بر اساس یک الگو است.

وضعیت پورت‌های Uplink که ممکن است حروف زیر باشند:

حروف بعدی نوع پورت های Uplink رانشان می‌دهند:

و در نهایت نوع  لایسنس موجود در دستگاه که ممکن است حالت‌های زیر باشد:

نامگذاری سویئچ سیسکو

برای مثال در تصویر زیر،

نام گذاری سوئیچ سیسکو

1-به معنای مدل سوئیچ بردی است که از رمزگذاری 40 بیتی پروتکل IPSEC پشتیبانی می کند.
2- به معنی Chassis یا شاسی است.
3-نشان دهنده لایه فعالیت سوئیچ یعنی لایه دوم می‌باشد.
4- دراین قسمت مدل دستگاه نشان داده می‌شود.
5-این سری دارای پورت‌های یک گیگابیتی Uplink بوده، اما  قابلیت Stack تا هشت دستگاه را دارد.
6-دستگاه دارای 24 پورت است.
7-وضعیت پورت اترنت است.
8-نوع پورت‌های Uplink، اسلات ماژول‌های SFP است.
9- نسخه IOS موجود بر روی دستگاه LANBase است.

تفاوت بین روتر سیسکو و سوئیچ سیسکو

تفاوت روتر سیسکو با سوئیچ سیسکو

هم سوئیچ و هم روتر، توانایی اتصال تجهیزات را به یکدیگر را دارند، اما قابلیت سوئیچها، در اتصال یک شبکه است، اما روترها، برای اتصالات چند شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عبارت دیگر، سوئیچ برای اتصال در تنها یک شبکه طراحی شده است. اما روتر، توانایی اتصال چندین شبکه را دارد. یک شبکه بزرگ ممکن است دارای چند سوئیچ باشد که کامپیوترهای زیادی را به هم متصل کند. اما برای اتصال آن به شبکه اینترنت و یا دیگر شبکه ها، نیاز به روتر است.

امکانات و مزایای استفاده از سوئیچ POE سیسکو

ویژگی ها و مزایای استفاده از سوئیچ های POE سیسکو

POE مخفف Power Over Ethernet است و مکانیزمی است که می‌تواند برق را از طریق کابلهای شبکه (CAT5 و CAT6) انتقال بدهد. به عبارتی دیگر به قابلیت انتقال و تقسیم همزمان دیتا و برق توسط سوئیچ، POE گفته می‌شود. در این روش، با استفاده از یک کابل شبکه، هم دیتا منتقل می‌شود و هم برق مورد نیاز برای دستگاههایی که بر بستر شبکه فعالند، تأمین می‌گردد. POE با استانداردهای IEEE 802.3af  و  IEEE 802.3at  و IEEE802.3bt  تنظیم شده است که  بر طبق آنها، حداکثر توان  DC را برای هر دستگاه فراهم می‌شود.

کاربرد POE، بیشتر برای IP PHONE ها، دوربین‌های مداربسته، روترهای شبکه، اکسس پوینت‌های بی‌سیم (وایرلس)، تلفن‌های VoIP، وب‌کم های شبکه، دستگاه‌های فروش از راه دور و تجهیزات دیگری که قابلیت دریافت برق از طریق پورت شبکه را داشته باشند، می‌باشد.

اگر برای اکسس پویینت‌ها و تلفن‌های IP ، از سوئیچ POE سیسکو استفاده شود، دیگر لازم نیست برای نصب یو پی اس UPS، کابل‌های برق تا محل استقرار کارمندان کشیده شود  و هزینه‌های اضافی صرف شود.  بلکه، کابل به سوئیچ متصل می‌شود.
از این رو با استفاده از تجهیزات کمتر، می‌توان برق موردنیاز وسایلی مانند IP PHONEها و آنتن‌های وایرلس و دوربین‌های مداربسته را ازطریق سوئیچ POE تأمین کرد. رادیوهای وایرلس نصب شده در روی دکل همگی باید با سیستم POE روشن شوند، زیرا از نظر ایمنی خطرناک است که  برق 220 ولتی  را بر روی دکل ببرند.

 

برای مثال، یک دوربین مداربسته، در صورت عدم استفاده از فناوری POE، نیازمند یک اتصال شبکه و یک آداپتور 12 ولت است. اتصال شبکه، برای متصل شدن به دستگاه‌های ضبط کننده تصاویر و فیلم، و اتصال برق هم برای تأمین برق دوربین.  واضح است که چه میزان کابل شبکه و تجهیزات جانبی و آداپتور، برای این اتصالات نیاز است. علاوه بر هزینه‌های تامین این قبیل از تجهیزات،  دستمزد نصب و راه‌اندازی آنها و از همه مهمتر، زمان صرف شده برای آن هم، قابل توجه است.
حال اگر از دوربین مداربسته با استفاده از سوئیچ POE سیسکو استفاده شود، تنها به یک کابل شبکه نیاز است. چون از طریق همین کابل شبکه، برق نیز برای دوربین مداربسته تأمین می‌شود. قابلیت POE باعث می‌شود تا به میزان قابل توجهی از کابل‌های ورودی و خروجی کاسته شود. یعنی به جای اینکه یک دستگاه مانند IP PHONE (و یا دوربین مداربسته یا آنتن وایرلس)، از دو کابل یکی برای انتقال دیتا و دیگری برای برق استفاده کند، ، فقط به یک کابل شبکه نیاز دارد. کاهش کابلهای ورودی و خروجی، علاوه بر صرفه جویی قابل توجه در هزینه‌های تجهیزات و …، باعث نظم و آرایش بهتری در زمان نصب یا خدمات سرور هم می‌شود.

از آنجاییکه معمولاً دوربین‌های مداربسته تحت شبکه، در مکان‌هایی نصب می‌شوند که تأمین برق برای آنها بسیار مشکل و هزینه‌بر است، استفاده از کابل شبکه و سوئیچ POE سیسکو، ایده بسیار مناسب و مقرون به صرفه‌ای است. بهره‌وری و انعطاف‌پذیری بالا (به معنای تغییر و یا ارتقای آسان شبکه) هم، از دیگر مزایای سوئیچ POE سیسکو است. با این اوصاف، یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از سویچ POE، کاهش میزان کابلها و تجهیزات و متعاقب آن کاهش هزینه‌ها و زمان و همچنین کاهش میزان استفاده از برق است. از این رو استفاده از سوئیچ POE یک حرکت سودآور محسوب می‌شود. از طرف دیگر، در صورت استفاده از POE برای تجهیزات شبکه، فقط کافیست که سوئیچ POE را به UPS خود متصل کنید. با این کار، در صورت قطع و یا نوسانات شدید برق، IP PHONE و یا دوربین‌های مداربسته ساختمان خاموش نشده و  چون به UPS متصل است در مقابل نوسانات برق محفوظ است. از این رو می‌توان گفت، این فناوری، ایمنی بالایی از خود نشان می‌دهد.

 همانطور که می‌دانید،برای راه اندازی شبکه ها توسط کابل شبکه، تنها از 4 رشته آن(نارنجی-سفیدنارنجی-سبز-سفید سبز) استفاده شده و 4 رشته دیگر آن(آبی-سفیدآبی(قطب مثبت)قهوه ای-سفیدقهوه ای(قطب منفی)) بصورت رزرو و بلااستفاده است. سوئیچ POE سیسکو، از این چهار رشته بلااستفاده برای ارسال برق بهره می‌گیرد. حتی در شبکه گیگابایتی، که هر 8 رشته کابل CAT6 برای انتقال دیتا مورد استفاده قرار می‌گیرند، با استفاده از سوئیچ POE سیسکو، باز هم روی رشته‌های 4 و 5 و 7 و 8 جریان برق منتقل می‌شود. با استفاده از این روش، بدون هیچگونه نیازی به منابع برق و پریز برق، می‌توانید دستگاه‌هایی مانند دوربین‌های مداربسته را در هر محلی که به آن نیاز دارید نصب کنید. از این رو فناوری POE انعطاف پذیری بالایی دارد. در POE با استفاده از یک منبع تغذیه واحد، برق مورد نیاز تجهیزات شبکه تأمین می‌شود و می‌توان تجهیزات را برای راه اندازی مجدد آنها و یا حتی برای حذف از شبکه، به راحتی کنترل کرد.

 بلعکس، اگر از سوئیچ POE سیسکو استفاده نشود، برای تأمین برق موردنیاز تجهیزات موجود درشبکه، نیاز به تعداد زیادی آداپتور است. از آنجاییکه طول عمر سوئیچ POE سیسکو، به مراتب بیشتر از آداپتور است، لذا اغلب کارشناسان توصیه می‌کنند از سوئیچ POE استفاده شود. سوئیچ POE سیسکو از نظر تعداد پورت، نوع استانداردها و سرعت، دارای انواع مختلفی هستند. معمولاً سوئیچ POE سیسکودارای 24 یا 48 پورت است.

اتصال روتر سیسکو به الستیکس

 اگر شما الستیکس را در شرکت و سازمان خود راه اندازی کنید، در واقع یک سیستم تلفنی شبکه‌ای (VOIP) راه‌اندازی کرده‌اید که مزایای بسیاری مانند صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه مکالمات، اتاق کنفرانس‌های مجازی، ارسال فکس به ایمیل، ضبط کردن مکالمات، جزییات مربوط به تماس، امکان استفاده از تلفن تصویری، عدم وجود محدودیت در ایجاد شماره داخلی جدید، تلفن گویا یا منشی تلفنی و…، بدون نیاز به تجهیزات اضافی دارد. از طرفی الستیکس امکان اتصال به CRM هم فراهم می‌کند.

ازین رو شما می‌توانید  برخی از مدل‌های روتر سیسکو مانند روتر سیسکو 2811 یا 2810  را در سیستم تلفنی VOIP   خود، به کار بگیرد. روترهای سیسکو قابلیت نصب ماژول  FXO ،ماژول FXS ، کارت E1 و کارت صدا را دارد. این ماژول‌ها در کیفیت و تعداد پورت مختلف قابل طراحی و نصب است.

اتصال روتر سیسکو به elastix

سوئیچ POE مارلیک تک

یکی دیگر از برندهای معتبر برای خرید سوئیچ POE، سوئیچ‌های مارلیک تک Marlik Switch است. سوئیچ شبکه POE مارلیک تک، دارای 4 پورت POE با سرعت 10/100 و 2 عدد UPLINK با سرعت 10/100 است. انواع مختلف آن با پورت های4-8-16-24 نیز وجود دارد.  از ویژگی‌های مهم این نوع از سوئیچ‌های POE، تکنولوژی Extend است که می‌تواند کابل شبکه‌ای که به پورت‌های uplink متصل می‌شود را، تا طول 250 متر تقویت کرده و ارتباطی مطمئن را ارائه دهد. سوئیچ POE مارلیک تک، با دوسال گارانتی و قیمت بسیار مناسب،گزینه‌ای عالی برای انتخاب یک سوئیچ POE است.

سوئیچ شبکه مارلیک تک
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.