شرکت رایمند ارتباطات نقش جهان

رک ایستاده

رک ایستاده مخابراتی یا رک شبکه چیست؟

یکی از اصلی‌ترین تجهیزات شبکه‌های کامپیوتری، رک‌ها هستند. رک یک محفظه فلزی است و برای محافظت از دیگر تجهیزات شبکه مورداستفاده قرار می‌گیرد. کابل‌ها، سوئیچ، پچ پنل، سرور، یو پی اس UPS و دیگر تجهیزات شبکه، در رک‌ها قرار داده می‌شوند تا با نگه‌داری بهتر، هم طول عمر بیشتری داشته باشند و هم مقابل شرایط محیطی مختلف محافظت شوند.
رک‌ها را بر اساس نوع نصب، به دو گروه تقسیم‌بندی می‌کنند. رک ایستاده و رک دیواری.
رک‌های دیواری عمدتاً برای کسب‌وکارهای کوچک و یا زیرمجموعه شبکه‌های بزرگ مناسب هستند. این رک‌ها (همان‌طور که از نامشان مشخص است) روی دیوار نصب می‌شوند. در مقاله “رک دیواری شبکه” به‌طور کامل در مورد رک‌های دیواری و ویژگی‌های آن مطالبی ارائه داده‌ایم.
در اینجا، در مورد رک ایستاده، انواع، مزایا، تجهیزات و متعلقات و مشخصات فنی آن، به‌طور کامل توضیح می‌دهیم.

مزایای رک ایستاده

یکی از اصلی‌ترین مزایای رک، متمرکز شدن تجهیزات شبکه است. اگر تجهیزات شبکه به‌صورت متمرکز باشند، مدیریت آسان‌تر و دسترسی راحت‌تری به مدیران شبکه می‌دهد.

رک‌های ایستاده به رک سرور هم مشهورند. چون یک از اصلی‌ترین تجهیزاتی که در رک نگهداری می‌شود، سرور است.

چرا به رک ایستاده نیاز داریم؟

در رک‌های ایستاده مدیریت کابل‌ها و تجهیزات راحت‌تر است و گردش هوای بهتری برای کاهش دمای تجهیزات وجود خواهد داشت. با دفع حرارت موجود در رک، تجهیزات از صدمات احتمالی محافظت می‌شوند. از آنجایی که تجهیزات شبکه، عمدتاً تجهیزات گران‌قیمتی هستند، بهترین کار آن است که تمام تمهیدات لازم برای حفظ و نگه‌داری از آن‌ها اندیشیده شود. در صورت هرگونه خرابی و مشکل برای تجهیزات شبکه، هزینه‌های زیادی باید برای جایگزینی آن‌ها پرداخت شود.

انواع رک ایستاده

عمق رک ایستاده متنوع است. رک‌های ایستاده معمولاً در عمق‌های 60، 80، 100، 110 سانتی متر و در عرض های 60 و 80 سانتی متر به بازار عرضه می‌شوند.درب جلو و پشت رک ایستاده با عرض 80 بصورت دولنگه می باشد.
رک‌های ایستاده 22 یونیت از آنجایی که استاندارد محصولات شبکه است، جزو پرفروش‌ترین رک‌های ایستاده است.

تجهیزات یا متعلقات رک ایستاده

رک‌ها دارای متعلقاتی هستند. سینی ثابت و متحرک، یونیت فن، بلانک پنل، نگه‌دارنده کابل، پیچ و مهره، لایت پنل، پاور ماژول، چرخ ساده، فن و … همگی جزئی از متعلقات رک هستند.
رک ایستاده به دلیل اینکه روی زمین قرار می‌گیرد و ممکن است نیاز به جابجایی داشته باشد، چرخ هایی در زیر آن تعبیه شده است و ارتفاعی مابین 12 تا 47 یونیت دارند.
رک‌ها معمولاً دارای 4 درب هستند که شامل : یک درب در جلو، یک درب در پشت و دو درب در طرفین رک. درب جلویی رک یا به‌صورت مشبک تمام فلز توری (برای تهویه هوا) و یا به‌صورت فریم دار شیشه‌ای هستند. درب‌های جانبی به‌صورت ورق یک تکه تمام آهنی و دارای شستی بازشونده هستند.

تعریف رکمونت:

رکمونت (Rack mount)  برای توصیف تجهیزات و ادواتی مورداستفاده قرار می‌گیرد که قابلیت نصب در رک را داشته باشند. تجهیزات شبکه را می‌توان از لحاظ ساختار فیزیکی، به تجهیزات رکمونت و غیررکمونت تقسیم‌بندی کرد. کیس رکمونت، سوئیچ‌های شبکه رکمونت، پچ پنل شبکه، لایت پنل و … جزو تجهیزات رکمونت هستند. اما تجهیزاتی مانند باتری یو پی اس،مودم ، پرینتر، مانیتور و… این نوع از تجهیزات شبکه معمولاً با استفاده از سینی ثابت، سینی متحرک یا کشویی، نبشی رک و … برای نصب در رک، نیاز به قطعات دیگری دارند.

به اتاقی که در آن، رک‌ها قرار دارد و برای آن‌ها، شرایط محیط مناسبی به وجود آمده باشد، اتاق رک یا اتاق سرور میگویند.
برای کابل‌کشی و ترانکینگ، در رک‌ها محلی برای عبور کابل‌ها تعبیه شده است. رک‌های ایستاده دارای 4 عدد پایه ثابت، 4 عدد چرخ و یک بسته پیچ و مهره هستند.
یک فن دارند و می‌توان تا چهار فن ارتقا داده شوند.

تجهیزات و متعلقات رک

فن رک

که برای تهویه هوا در بالای رک نصب می‌شود.

دماسنج رک

که در صورت بالا رفتن دما فن‌ها را روشن می‌کند.

لایت پنل (چراغ روشنایی)

مهتابی کوچکی که داخل رک نصب شده و برای مشاهده کردن بهتر تجهیزات درون رک، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سینی ثابت و متحرک:

برای قرار دادن تجهیزات روی آن، استفاده می‌شود.

بلنک پنل

برای پر کردن فضاهای خالی، درون رک‌ قرار می‌گیرد.

پاور ماژول

مانند یک سه راهی برق عمل کرده و وظیفه توزیع برق را دارد.

درب مشبک فلزی توری

این درب ها دارای استقامت بالا و جایگزین مناسبی برای درب های شیشه ای جلو رک می باشند.

پنل LCD

پنل های LCD همان مانیتور رک است. قابیلت اتصال به سرور را دارد و اطلاعات را به نمایش می‌گذارد.

یونیت در رک ایستاده شبکه چیست؟

رک دارای سه بعد است. طول، عرض و ارتفاع.
ارتفاع یک رک را با واحدی به نام “یونیت” مشخص می‌کنند.
یونیت، واحد انداز گیری ارتفاع رک است و معادل 4/445 سانتی‌متر است. یونیت در واقع بیانگر ارتفاع قابل‌نصب برای تجهیزات شبکه است.
 ابعاد رک ایستاده متفاوت است. عرض رک‌ها عموماً 60 سانتی‌متر است. که معمولاً 48 سانتی‌متر داخل آن برای نصب تجهیزات است. 12 سانتی‌متر هم مجموع فاصله تا کناره‌ها خواهد بود.  در رک 80 سانتی‌متری فضای مناسبی برای کابل‌ها وجود دارد. رک‌هایی که سرور در آنجا جایگذاری می‌شود، معمولاً با عمق 1 متری موجود هستند تا سرور به‌صورت طولی در آن، جا شود.

قیمت رک سرور ایستاده

قیمت رک ایستاده با توجه به پارامترهای مختلفی تعیین می‌شود. تعداد یونیت ، عمق رک جنس ورق ، نوع کاربرد و امکاناتی مثل تهویه و عمق، در تعیین قیمت رک مؤثر است. از این رو توصیه می‌شود که قبل از خرید رک، نیازهای شبکه تشخیص داده شود تا انتخاب مناسب و بهتری داشته باشید.

برندهای رک ایستاده

رک آماد ، رک الگونت ، رک تکام ، اچ پی آسیا HPA ، رک‌های HP ، از برندهای معتبر در تولید رک‌های ایستاده است.

در هنگام تهیه و خرید رک ایستاده، باید به چه مسائلی دقت نماییم؟

در هنگام خرید رک، باید به نکات مهمی توجه کرد. ساخت بدنه از نظر استحکام و ضخامت ورق استفاده شده، دو نکته مهم در خرید رک است. اگر رک از نظر ضخامت و استحکام بدنه، ضعیف باشد، امکان نصب تجهیزات سنگین در رک وجود نداشته و ممکن است در کوتاه‌مدت کارایی خود را از دست بدهد.
مثلاً یکی از مشکلات شایع در زمانی که از رک‌های غیراستاندارد استفاده می‌شود، این است که پس از مدتی درب رک بسته نخواهد شد. به‌جز بحث امنیت فیزیکی، بسته نشدن درب رک، باعث هدر رفتن انرژی و گرم شدن داخل رک و خسارت به تجهیزات شبکه می‌شود.
نکته دیگر، کولینگ مطلوب است.دقت کنید رک ها بایستی دارای نوار شماره گذاری یونیت برای نصب بهتر تجهیزات باشند.

بدون شک رک‌هایی که قابلیت مانند امکان نصب دستگاه‌های پایش علائم حرارتی مانند سنسورها و پاور ماژول‌ها را دارد، بسیار کاراتر هستند. و در هنگام خرید رک بهتر است که به این مسائل توجه شود. یک رک مناسب باید امکان نصب به اندازه کافی (4 تا 6) فن داشته باشد.

مثلاً اگر از سرور HP  استفاده می‌کنید بهتر است که ابعاد آن را در ابتدا محاسبه کنید و پس از آن رک مناسب به همین ابعاد را انتخاب کنید. ارتفاع مکانی که قرار است رک را در آن جایگذاری کنید هم مهم است. رک‌هایی که برای سرور و یا دیتاسنتر مورداستفاده قرار می‌گیرند کارایی بیشتری دارند و می‌توانند وزن بیشتری را تحمل کنند.

رایمند ارتباطات نماینده فروش رک ایستاده شبکه، با طراحی رک ایستاده

تفاوت رک ایستاده با رک دیواری

ازآنجایی‌که امروزه اغلب کسب‌وکارها نیاز به استفاده از تجهیزات شبکه دارند، حفاظت و نگهداری اصولی از این دستگاه‌ها هم باید مدنظر صاحبان کسب‌وکارها و مشاغل باشد. یکی از اصلی‌ترین وسایل برای حفاظت از نگهداری از وسایل و تجهیزات شبکه، رک است. بدون استفاده از رک، علاوه بر به‌هم‌ریختگی کابل‌های شبکه، امنیت و سلامت دستگاه‌ها هم به خطر می‌افتد.

رک‌های ایستاده عمدتاً در دیتاسنترها و جاهایی که تجهیزات زیادی دارد مورداستفاده قرار می‌گیرد. وزن قابل تحمل این رک‌ها چیزی حدود 450 تا 500 کیلوگرم است. درب‌های تهویه‌ای در رک‌ها باعث افزایش جریان هوا در رک می‌شود. رک‌های ایستاده از لحاظ اندازه و حجم بزرگ‌تر از رک‌های دیواری هستند.

رک‌های دیواری نسبت به رک‌های ایستاده فضای کمتری را اشغال می‌کند. این رک ها براحتی روی دیوار نصب شده و یکی از اصلی‌ترین کاربرد رک دیواری، برای نصب تجهیزات دوربین‌های مداربسته است. رک‌های دیواری از لحاظ اندازه و حجم کوچک‌تر از رک‌های ایستاده هستند.

آموزش نصب رک ایستاده

در این ویدئو بطور کامل و تخصصی، نصب رک ایستاده آموزش داده شده است. شما با مشاهده این ویدئو،  می توانید به راحتی رک ایستاده را برای کسب و کار خود نصب کنید.

از رک ایستاده کجا استفاده می‌شود ؟

 استفاده از رک، علاوه بر افزایش امنیت تجهیزات شبکه، باعث افزایش طول عمر تجهیزات می‌شود. با استفاده از رک می‌توان تعداد زیادی سرور و تجهیزات مختلف شبکه را در یک اتاق سرور جا داد. و از این طریق در وقت و هزینه، صرفه‌جویی کرد. به همین دلیل کاربرد رک ایستاده در مراکز بزرگ، دیتاسنترها و … قابل مشاهده است. چرا سرورهای زیادی وجود دارد که باید در رک نگه‌داری شود و هم فضای مناسبی از نظر ابعاد برای استقرار رک‌ها و سرورها موجود است.

مشخصات ظاهری رک ایستاده

 رک‌های ایستاده دارای بدنه ضد خش، طولی عمقی بین 60 الی 100 سانتی متر و درب شیشه ای فریم دار هستند. ارتفاع رک ایستاده از 60 سانتی شروع شده و تا تقریبا تا 240 سانتی متر نیز می رسد. درب های جانبی بازشو معمولی یا قفل‌دار، چرخ قفل‌دار، قابلیت نصب درب مشبک جلو و عقب، جهت تهویه بیشتر، قابلیت نصب پایه قابل تنظیم، ست کامل پیچ و مهره، داکت نگه‌دارنده کابل و … از دیگر مشخصات فنی رک‌های ایستاده هستند.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.