شرکت رایمند ارتباطات نقش جهان

خرید دستگاه یو پی اس

یو پی اس چیست؟

معمولاً در تابستان‌ها و به علت  پیک مصرف برق،  شاهد خاموشی‌های گسترده و طولانی‌مدت هستیم. پیامدهای قطعی برق ، فقط ازکارافتادن بانک‌ها وادارات نیست، بلکه صنایعی که حتی چند دقیقه قطعی برق برای آن‌ها، ممکن است زیان‌بار باشد. پارازیت‌ها و اختلالات الکترومغناطیسی ، اضافه ولتاژهای گذرا ، افت ولتاژ لحظه‌ای و درنهایت قطعی برق،  ازجمله مشکلات شبکه برق شهری  هستند. بدون شک مدیران هیچ کسب‌وکاری حاضر نیستند تجهیزات و وسایل برقی گران‌قیمت خود را به خاطر نوسانات جریان برق شهری  و به‌راحتی از دست بدهند.  ازاین‌رو نیاز به دستگاه یو پی اس UPS،  در اغلب  کسب‌وکارها اجتناب‌ناپذیر است.

 اگر اطلاعات مهمی را در دستگاه‌های خود ذخیره کرده باشید ، در صورت نوسانات و یا قطعی برق ، امکان از دست رفتن آن‌ها بسیار زیاد است. ازاین‌رو، استفاده کردن از یو پی اس، بسیار مقرون‌به‌صرفه از خریدن و یا تعویض دستگاه‌های برقی ، به علت نوسانات برق است. به‌طورکلی می‌توان گفت همه دستگاه‌های برق نیاز به یو پی اس دارند. اما بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها ، بانک‌ها ، سازمان‌های بزرگ، سرورها، کامپیوترها  و آسانسورها ، دستگاه‌های جراحی و دندان‌پزشکی و POS  و ATM و  حتی وسایل خانگی  بیش از همه نیاز به دستگاه یو پی اس دارند.

خرید یو پی اس

UPS مخفف UNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLY  به معنای منبع تغذیه بدون وقفه است. وظیفه اصلی یو پی اس UPS، تأمین برق موردنیاز برای وسایل و دستگاه‌های برقی، در هنگام قطعی برق است. در هنگام قطع برق، دستگاه یو پی اس UPS ، بدون وقفه و بلافاصله، وارد مدار شده و برق موردنیاز دستگاه‌ها و وسایل را تأمین می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، می‌توان گفت که دستگاه یو پی اس UPS، نقش محافظت از دستگاه‌ها و وسایل برقی را در هنگام قطع و نوسانات برق دارد و با استفاده از آن، از خرابی و تعمیر دستگاه‌ها و به طبع، هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌شود. دستگاه یو پی اس UPS  ، بین برق شهری و دستگاه قرار می‌گیرد  و در هنگام قطع برق شهری، برق موردنیاز دستگاه را تامین کرده و با تنظیم و تثبیت برق ، از هرگونه اختلال و نویز در شبکه جلوگیری می‌کند.

علاوه بر نقش محافظتی، ثابت ماندن جریان برق برای روشن ماندن همیشگی دستگاه‌ها و تجهیزات حساس و حیاتی، از اصلی‌ترین مزایای استفاده از یو پی اس است. یو پی اس‌ها ، دارای فیلترهای الکترونیکی هستند که با از بین بردن نویزها و نوسانات برق شهر، از دستگاه‌ها در برابر  نوسان ولتاژ محافظت کرده و با ارسال جریان برق یکنواخت و با شکل موج ثابت ، در بهبود کارایی دستگاه‌های حساس تأثیر بسزایی دارند.

اجزای تشکیل‌دهنده یو پی اس

بکگراند
بکگراند

برد کنترلر

برد کنترلر، اینورتر را از عدم وجود برق مطلع می‌کند. این برد در واقع مدیریت اجزای داخل دستگاه یو پی اس را برعهده دارد. به شارژر، دستور قطع و وصل شارژ باتری ها را می دهد.کنترل دمای دستگاه و میزان بار یا اضافه بار را نیز بر عهده  دارد

بکگراند
بکگراند

باتری(ها)

باتری یو پی اس برق لازم را در زمان قطعی برق تامین می کند و عمدتاً باتری‌های سیلد اسید 12 ولت هستند.

بکگراند
بکگراند

اینورتر

درصورتی‌که برق شهر یا AC قطع شود، اینورتر با تبدیل کردن ولتاژ باتری (DC) به برق AC، بدون وقفه، برق موردنیاز دستگاه‌ها را تأمین می‌کند.

بکگراند
بکگراند

شارژر

در حالت عادی، بار از طریق برق شهری وارد شده و شارژر، با تبدیل برق متناوب شهر به مستقیم (DC)، باتری یو پی اس UPS را شارژ می‌کند.

انواع یو پی اس

بکگراند
بکگراند

یو پی اس آفلاین

یو پی اس آفلاین صرفاً در هنگام قطعی برق، برق موردنیاز دستگاه را تأمین می‌کنند. این دسته از یو پی اس‌ها، که با علامت اختصاری (VFD) معروفند، در شرایط نرمال، اینورتر آنها، خاموش است. کیفیت و کارایی این مدل از یو پی اس ها، قابل‌قبول نبوده و به همین دلیل از چرخه تولید خارج شده است. علاوه بر آن، محدودیت‌های حراراتی این نوع از یو پی اس‌ها، باعث می‌شود تا در بلند مدت، احتمال بروز مشکل برای دستگاه‌های و وسایل برقی، به وجود بیاید. از این رو، عمدتا از یو پی اس آفلاین، برای توان‌های پایین استفاده می‌کنند.
در محیط های تجاری و صنعتی بزرگ که دستگاه‌ها و تجهیزات با توان‌های بسیار زیادی وجود دارد، استفاده از دستگاه یو پی اس افلاین، اصلا مناسب نیست. در محیط های بزرگ، عمدتا یو پی اس های آنلاین و یا یو پی اس های لاین اینتراکتیو استفاده می‌کنند. از یو پی اس آفلاین برای دستگاه‌هایی با کیفیت پایین و ارزش کم، بسیار مناسب است. یو پی اس آفلاین توانایی شارژ باتری تا 40 آمپر را دارند.  این یو پی اس‌ها، موج برق خروجی شبه سینوسی دارند و همین مسئله،  باعث آسیب‌زدن به دستگاه‌ها می‌شود. 

بکگراند
بکگراند

یو پی اس آنلاین

امروزه بیشتر از یو پی اس UPS های آنلاین  استفاده می‌شوند. یو پی اس آنلاین ، سطح ولتاژ و نویزها و اختلالات   را تصحیح  می‌کند.  به‌عبارت‌دیگر، در یو پی اس آنلاین،  برق ورودی بعد از تبدیل به ولتاژ مستقیم و تصحیح آن (یعنی برطرف کردن نویزها و اختلالات و سطح ولتاژ ورودی) برای شارژ کردن باتری  استفاده می‌شود.

در این مدل از یو پی اس ، زمان بین قطعی برق شهر و وصل شدن یو پی اس بین 0.9 الی 1 است یعنی یا  1صدم ثانیه تاخیر  دارد و یا بدون وقفه است.  بهترین استابلایزرها در یو پی اس آنلاین تعبیه شده است. شارژر باتری با جریان دهی بالاتر هم از دیگر مزایای   یو پی اس آنلاین است.  یو پی اس آنلاین، شارژر قوی تری دارند و میتوانند باتری تا 200 آمپر را شارژ کنند. دستگاه یو پی اس آنلاین بر پایه تکنولوژی  DOUBLE CONVERSION   یا تبدیل دوگانه عمل می‌کند. به این صورت که  دو مرتبه کار تبدیل ولتاژ AC به DC انجام می‌دهد.  باتری‌ها با ولتاژ DC  شارژ می‌شود  و دوباره، ولتاژ DC باتری به ولتاژ AC تبدیل  می‌شود تا خروجی فرکانس و شکل موج مطلوب  داشته باشد.اصلاح ضریب توان ورودی  و استقلال توان خروجی از ولتاژ و نوسانان فرکانس ورودی، از مزایای DOUBLE CONVERSION  است.  

یو پی اس آنلاین برای تجهیزات حساس و گرانقیمت، مانند کاربردهای پزشکی، دیتاسنترها و … بسیار مناسب است.

بکگراند
بکگراند

تکنولوژی لاین اینتر اکتیو

در این مدل از یو پی اس UPS ، که عمدتاً در  تجهیزات شبکه مورداستفاده قرار می‌گیرد، اینورتر همواره روشن است  و مادامی‌که ولتاژ ورودی در بازه معمولی قرار دارد، باتری را شارژ می‌کند  اما اگر ولتاژ ورودی  دچار تغییراتی شد، توان خروجی را برای دستگاه‌ها و وسایل برقی متصل به یو  پی اس تأمین می‌کند.  موج برق خروجی  سینوسی دارند.  دستگاه یو پی اس لاین، توانایی شارژ باتری تا 120 آمپر را دارند. این مدل مناسب برای تجهیزات گران‌قیمت و داده‌های حساس است.

یو پی اس  آسانسور، معمولاً از این مدل است و  دارای باتری خارجی است. توپولوژی لاین در مقایسه با آفلاین‌ها، از تجهیزات فیلترینگ بیشتری برخوردار است و هرگونه نویزهای سوییچینگ و ناپایداری خروجی را کاهش می‌دهد.  کم سروصدا بودن  و اصلاح ولتاژهای نامناسب ورودی ، قیمت کمتر نسبت به مدل آنلاین  از مزیت‌های این توپولوژی است.
تفاوت دیگر لاین اینتراکتیو  با یو پی اس آنلاین در این است که  پاورفکتور آنها نهایتا 0.8 است،  تکنولوژی دابل کانورشن ندارند، از برق سه فاز پشتیبانی نمی‌کنند براساس شرکت سارنده، توان آنها نهایتا 6KVA  و یا  7KVA است.

یو پی اس تک فاز

یو پی اس های تک فاز عمدتاً برای مصارف کوچک استفاده‌شده و تا حدود 20KVA را پوشش می‌دهند.  این یو پی اس ها برای برق تک فاز طراحی شده است. مکان‌هایی که برق آنها تک فاز است، بایستی از این مدل یو پی اس استفاده کنند. البته در بعضی از مدل‌های یو پی اس تک فاز، امکان تبدیل برق سه فاز به تک فاز وجود دارد.  یعنی اگه برق  سه فاز وجود داشته باشد، این مدل از یو پی اس، برق سه فاز را به تک فاز تبدیل می‌کنند. واضح است که عکس این مسئله، امکان‌پذیر نیست.

خرید یو پی اس تک فاز
خرید یو پی اس 3 فاز

یو پی اس سه فاز

 این یو پی اس‌ها که اغلب از 15KVA  به بالا می باشند برای مصارف صنعتی و پزشکی، کاربرد دارند .مکان‌های با مصرف برق بالا یا در واقع مکانهایی که نیاز به جریان بسیار بالا دارند یا فقط برقشان سه فاز است و خروجی برق سه فاز هم می‌خواهند، بایستی از یو پی اس های سه فاز استفاده کنند.
در بعضی از این مدل‌ها، توان آنها به 600KVA و بلکه بیشتر هم می‌رسد.

این یو پی اس UPS ها، عمدتاً برای مصارف بزرگ و صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرند. 

یو پی اس ترانس لس

یو پی اس ترانس لس یا یو پی اس  بدون ترانس، از مدارهای الکترونیکی به‌جای ترانس بزرگ  بهره می‌گیرد. به همین دلیل پایداری کمتری نسبت به  یو پی اس ترانس بیس  دارد. از مزایای آن می‌توان به ابعاد کوچک‌تر ، سادگی و وزن کم‌تر نام برد.  یو پی اس ترانس لس، عمل ایزوله کردن خروجی نسبت به ورودی را با استفاده از  سوییچینگ  انجام می‌دهد. لذا هزینه و وزن کمی دارد. ترانس لس  عمدتا در مصارف پزشکی کاربرد دارند.

یو پی اس بدون ترانس
یو پی اس ترانس ایزوله

یو پی اس ترانس ایزوله

اگر در یو پی اس، برای افزایش ظرفیت تحمل کوتاه‌مدت بار جریان مدار، از یک ترانس استفاده شود، به این یو پی اس UPS ، اصطلاحاً یو پی اس ترانس بیس  و یا یو پی اس ترانس ایزوله  گفته می‌شود. از لحاظ عملکردی مانند یو پی اس معمولی هستند،  اما بیشتر برای زمانی که جریان زیادی به‌طور ناگهان به مدار وارد شود،  کاربرد دارند. مثلاً هنگامی‌که  چند دستگاه بیمارستانی  روشن شود ، جریان زیادی وارد مدار خواهد شد و استفاده از یو پی اس UPS ترانس بیس توصیه می‌شود.

یو پی اس UPS ترانس بیس  یا دارای ترانس ایزوله  خروجی،   برای کاهش خطرات ناشی از رعدوبرق و صاعقه   و حفاظت از افراد در هنگام برخورد  با سیم‌ها و  یا اتصال کوتاه داخلی بین یکی از سیم‌ها و بدنه دستگاه‌ها ، ناشی از  رطوبت یا عوامل فیزیکی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
یو پی اس ترانس بیس با دستگاه‌های مختلف با انواع بارهای مصرفی سازگار است.  به دلیل استفاده از مدار اینورتر فول بریج (تمام پل)، به تعداد باتری کمتری نیاز دارد و نویز فرکانس بالا ناشی از سوییچینگ اینورتر را حذف می‌کند.

علت نام‌گذاری آن به ترانس ایزوله، این است که ارتباط الکتریکی با زمین در آن قطع شده  و در صورت اتصال فرد به آن، از افراد در مقابل  برق‌گرفتگی و در کل، از سیستم در مقابل اتصالات  مختلف جلوگیری می‌کند.
 لازم به ذکر است که  استفاده از دستگاه یو پی اس ترانس بیس،  گرمای بسیار زیادی را تولید می‌کند. لذا به تهویه قوی‌تری نیاز دارند و آلودگی صوتی آن‌ها هم اجتناب‌ناپذیر است.

ازاین‌رو برای موارد کوچک و خانگی و محیط‌های کوچک  ، مناسب نیست.

دستگاه یو پی اس  ترانس بیس راندمان بالاتر و طول عمر بیشتر  دارد و ازآنجایی‌که دریو پی اس UPS  ترانس لس ولتاژ DC  وجود دارد، ترانس بیس این ولتاژ را حذف کرده  و باعث افزایش امپدانس خروجی یو پی اس  می‌شود.

در ترانس بیس و با وجود ترانس  و سوییچینگ اینورتر،  نویزهای فرکانس بالا تولید می‌شود.  ترانس  این نویزها را حذف می‌کند. درحالی‌که  در ترانس لس  این نویزها وارد مدار می‌شود. از نظر ساختاری و پیچیده بودن و حساس‌تر بودن  قطعات ، این دو با یکدیگر فرق دارند. ترانس بیس سنگین‌تر  است و تولید گرمای بیشتری دارد و آلودگی صوتی  و قیمت بیشتری دارد.   پاور فاکتور آن‌ها حدود 0.8 است.

در مقابل ترانس لس وزن کمتر، قیمت کمتر، آلودگی صوتی کمتر و کارایی بیشتری دارد  و موارد استفاده بیشتری دارد.

 در مقابل، ترانس بیس سنگین‌تر است. توانایی تحمل جریان بیشتری دارند، اما اتلاف گرمایی بیشتری هم دارند و  برای تجهیزات موتوردار و بیمارستانی مناسب هستند.

به‌طور خلاصه ویژگی‌های ترانس ایزوله عبارتند از:

یو پی اس ماژولار

برخی از یو پی اس ها قابلیت نصب ماژول یا بردهای خارجی دارند .این بردها هرکدام یک کارایی دارند. پرمصرف ترین بردها  SNMP-PARALLEL و… هستند-به اینگونه یو پی اس‌ها، یو پی اس ماژولار گفته می‌شود. با نصب ماژول های کارآمد بر روی دستگاه یو پی اس، مدیریت و کنترل بهتری بر روی دستگاه یو پی اس انجام می‌شود و همین کار باعث کاهش هزینه‌های تعمیرات می‌شود.

 

فرض کنید که اتاق سرور فعلی شما دارای 5 رک است و در آینده می‌خواهید آن را به 20 رک ارتقا دهید و تعداد تجهیزات و دستگاه‌های خود افزایش دهید.

 

عدد 1

ماژول SNMP چیست؟

پروتکلی برای گزارش گیری تجهیزات متصل به شبکه است. با نصب این کارت روی یو پی اس، در واقع یو پی را شبکه می‌کنیم. با استفاده از یک پروتکل SNMP و ارتباط آن به دستگاه‌های موجود در شبکه می‌توان گزارشی از وضعیت یو پی اس به دست آورد. این سیستم کنترلی، امکاناتی مانند، نمایش گرافیکی وضعیت یو پی اس ، ولتاژ ، جریان ، درصد بار ، ولتاژ باتری و فرکانس مـربوط به آن را نمایش می‌دهد. نمایش پارامترهای یو پی اس مانند ولتاژ ، وضعیت باتری ، دما، گزارش وقع هرگونه اتفاق مانند قطع برق و افت ولتاژ، اعمال فرمان‌ها به یو پی اس و ... از مزایای استفاده از این پروتکل در یو پی اس است.

عدد 2

ماژول ریداندانسی REDUNDANCY

اگر یو پی اس UPS دچار مشکل شود چه باید کرد؟ در اینجا نیاز به نصب ماژول بر روی یو پی اس است. یک روش استفاده از سیستم ریداندانسی است. یعنی پشتیبانی و بکاپ یو پی اس ‌ها از یکدیگر . اگر هر کدام از یو پی اس ‌ها دچار مشکل شد، دیگری بدون وقفه وارد مدار شود. در این صورت، باید از یک یو پی اس دیگر به‌عنوان پشتیبان استفاده کرد، تا جریان برق قطع نشود. این قابلیت ریداندانت یا یو پی اس جایگزین تعریف می‌شود. حتی می‌توان یک یو پی اس را تعمیر و یا تعویض کرد، درحالی‌که بقیه در حال کار هستند. در این تکنولوژی یک یو پی اس نقش مدیر را دارد و فعالیت دیگر یو پی اس ups ها را مدیریت می‌کند. چنانچه یک یو پی اس نتواند بار را تأمین کند، میزان بار بین بقیه تقسیم می‌شود.

عدد 3

سری و موازی کردن یو پی اس UPS

برای افزایش ظرفیت یو پی اس ، و امکان داشتن یو پی اس پشتیبان و همچنین افزایش طول عمر یو پی اس UPS ها ،یو پی اس UPS ها را موازی می‌کنند. یعنی کل تقاضای بار بین همه UPS ها تقسیم می‌شود. و در صورت خرابی یکی از UPS ها ، بقیه یو پی اس ها قادر به ادامه پشتیبانی از بار هستند. موازی کردن چندین یو پی اس، برای افزایش ظرفیت است. یو پی اس ها را به‌صورت سری و یا موازی به هم وصل می‌شوند. اگر به‌صورت  سری متصل شوند باید یو پی اس   جایگزین، توان بیشتری  تا یو پی اس  ابتدایی داشته باشد. برای اتصال موازی هم  باید هر دو یو پی اس ups  هم ولتاژ باشند. موازی کردن یو پی اس UPS ها، عموماً برای افزایش  ظرفیت یو پی اس و طول عمر آن‌ها انجام می‌شود. اگر 20 عدد باتری 12 ولت 100 آمپر را باهم سری کنیم، درمجموع 240 ولت 100 آمپر داریم. در این روش ، ظرفیت سرویس‌دهی باتری ثابت است. برای مواردی که لازم است زمان بک آپ  بیشتری و ولتاژ ثابتی داشته باشیم آن‌ها را موازی می‌کنیم. مثلاً 20 عدد باتری 12 ولت 100 آمپر، درمجموع 12 ولت 2000 آمپر است. به‌جز افزایش میزان  آمپر، دلیل این کار ایجاد خاصیت  برای انعطاف‌پذیری باتری‌ها  است، تا اگر یکی از باتری‌ها دچار مشکل شد، باعث ایجاد اختلال در کل یو پی اس نشود.

خرید دستگاه یو پی اس

راهنمای خرید یو پی اس UPS

تا اینجا با یو پی اس، اجزای مختلف ، انواع و روش محاسبات مربوط به آن آشنا شدید. اکنون زمان آن رسیده است، تا بدانیم چگونه می توان یو پی اس مناسب را انتخاب و خریداری کرد.
در ابتدا لازم است توان تجهیزات خود را محاسبه کنیم. سپس باتوجه به دستگاه‌هایی که قرار است آنها را به یو پی اس متصل کنیم، تصمیم بگیریم که از یو پی اس آنلاین انتخاب کنیم یا لاین؟ پس از آن با توجه به نیاز خود، تعداد باتری را مشخص می کنیم. با در اختیار داشتن این اطلاعات، می توان یو پی اس مناسب برای تجهیزات خود ، انتخاب کنید.

توان اسمی یو پی اس و توان واقعی یو پی اس

توان واقعی یعنی بیشترین توانی که یو پی اس  به‌صورت واقعی به دستگاه‌ها و وسایل ارائه می‌کند که همواره کمتر از توان اسمی است و از فرمول زیر محاسبه می‌شود.

power factor    * توان نامی یا اسمی یو پی اس  = توان واقعی یو پی اس  (ولت‌آمپر)KVA

ضریب توان یا همان power factor نسبت توان واقعی به توان اسمی است. 

برای مثال دستگاهی با توان اسمی ۳۰۰۰ ولت‌آمپر با ضریب فاکتور 0.9 قابلیت ارائه ۲۷۰۰ ولت‌آمپر است. چون معمولاً درصدی از جریان ورودی  به‌صورت غیرمفید هدر می‌رود.

کم بودن ضریب توان باعث بالا رفتن جریان در مدار و خرابی در مدار می‌شود و بالا بودن ان، نشان از کارکرد مؤثر سیستم دارد.

زمان برق دهی باتری

به مدت زمان تامین برق ،برای دستگاه‌هایی که (در زمان قطعی برق) از یو پی اس تغذیه می کنند، زمان برق دهی باتری گفته می‌شود :

فرمول محاسبه توان یو پی اس

باتری یو پی اس

باتری یو پی اس UPS، برق لازم را برای  استفاده وسیله در هنگام قطعی و نوسانات برق شهری فراهم می‌کند.
باتری‌های استفاده‌شده  در یو پی اس UPS، عمدتاً   باتری‌های سیلد اسید 12 ولت هستند.  یو پی اس ها، حداقل دارای یک باتری هستند و می‌توان برای افزایش  عملکرد سیستم، به تعداد آن‌ها اضافه کرد. البته ظرفیت باتری به میزان جریان مورداستفاده  هم‌، بستگی دارد. 

محاسبات مربوط به یو پی اس

قبل از خرید یو پی اس  باید مشخص شود که تجهیزات  شما به چه مدت زمان بک آپ نیاز دارید؟ در صورت نوسانات برق شهر، تا چه میزان  به کسب‌وکار  و تجهیزات شما آسیب می‌رسد؟ اگر نیاز به محافظت از دستگاه‌های حساس و حیاتی خود دارید، بهترین راه‌حل،  استفاده از یک منبع تغذیه آنلاین  است. واضح است که  هزینه خرید یو پی اس UPS، به‌مراتب کمتر از  خسارات ناشی از خرابی و یا تعمیر دستگاه‌ها   در  صورت نوسانات برق  شهری است. امروزه با توجه به گران بودن تجهیزات  و دستگاه‌های مختلف، استفاده از یک یو پی اس UPS برای محافظت از آن‌ها ، کاملاً منطقی و مقرون‌به‌صرفه است.خرید دستگاه یو پی اس UPS ، نیازمند دانش کافی در مورد ویژگی‌ها و مشخصات آن است. اصلی‌ترین کار برای خرید یو پی اس، محاسبات مربوط به یو پی اس  است.در ابتدا باید توان دستگاه‌های موجود، محاسبه شود. توصیه می‌شود که با توجه به  توان محاسبه‌شده، یو پی اس  با توان بیشتر  انتخاب شود. برای مثال  اداره‌ای، دارای 6 کامپیوتر 250 واتی و درمجموع توان 1500 وات است. اما توصیه می‌شود  برای انتخاب یو پی اس UPS ، باید 20 درصد بیشتر از این توان را در نظر بگیریم. این کارباعث افزایش عمر باتری شده و  در صورتی‌ که لازم باشد از تمامی دستگاه‌ها و وسایب برقی به طور همزمان استفاده شود،  قادر است بدون مشکل توان آن‌ها را تأمین کند. در صورت تغییر در میزان بار  و افزایش مصرف در آینده، نیازی به ارتقا و یا تعویض یو پی اس UPS نیست. اغلب یو پی اس UPS ها دارای بازده 95% هستند. و بر طبق توان و باتری‌های خود، مدت‌زمان مشخصی را می‌توانند به دستگاه‌ها و وسایل برق دهی کنند.

محاسبه توان یو پی اس

با استفاده از فرمول زیر می‌توان زمان را محاسبه کرد :

فرمول محاسبه توان یو پی اس

اگر مدت‌زمان بک آپ و توان مصرفی را داشته باشیم به‌راحتی می‌توان ، آمپرساعت باتری  را محاسبه کرد :

فرمول محاسبه توان یو پی اس

مثلاً اگر بخواهیم دستگاه‌های کسب‌وکار خود را که توان 2000 وات دارند، به مدت 2 ساعت در هنگام قطعی برق از طریق یو پی اس UPS پشتیبانی  شوند، و ازآنجایی‌که باتری یو پی اس 48 ولت است، نیاز به باتری 83 آمپرساعتی داریم. چون چنین باتری وجود ندارد،به‌ناچار باید باتری 100 آمپرساعتی خریداری کنیم. واحد اندازه‌گیری یو پی اس ups، توان یا VA است. توان دستگاه‌های یو پی اس UPS  با  واحد  ولت‌آمپر نشان داده می‌شود.  VA  همان حاصل‌ضرب ولتاژ در آمپر است.  عموماً یو پی اس های 600VA، 1KVA، 1.5KVA، 2KVA، 6KVA، 10KVA، 15KVA، 20KVA عرضه می‌شوند.

مدت‌زمان برق دهی یو پی اس UPS را، Backup Time  یا زمان پشتیبانی نیز می‌گویند.   واضح است که هرچه اینورتر برای یک یو پی اس UPS قوی‌تر باشد، توان یو پی اس UPS هم بالاتر خواهد بود. یعنی  قادر به پشتیبانی  از دستگاه‌های بیشتری خواهد بود. هرچه باتری‌های یو پی اس UPS هم ، ظرفیت بیشتری داشته باشند، مدت‌زمان برق‌رسانی در موقع قطعی برق، بیشتر خواهد بود. یو پی اس UPS ها معمولاً با ولتاژهای 12و24و48 تغذیه می‌شوند ازاین‌رو برای یک یو پی اس  48 ولت نیاز به 4 باتری است که باهم سری شوند

بکگراند
بکگراند
بکگراند
بکگراند

آموزش نصب یو پی اس

در این ویدئو بطور کامل و تخصصی، نصب یو پی اس آموزش داده شده است. شما با مشاهده این ویدئو،  می توانید به راحتی یو پی اس  UPS را برای کسب و کار خود نصب کنید.

تفاوت بین استابلایزر و یو پی اس

تفاوت استابلایزر با یو پی اس UPS

استابلایزر (STABILAZER)   همان‌گونه که از نام آن مشخص است، برقرارکننده ثبات است. بدین معنی که نوسانات برق را در زیر یک در صد نگه می‌دارد.

هم استابلایزر و هم یو پی اس UPS، ولتاژ را تثبیت می‌کنند  و با استفاده از فیلترهای الکتریکی خود ، با حذف نوسانات و اختلالات ، برق یکنواختی را به دستگاه‌ها و تجهیزات  ارسال می‌کنند. اما تفاوت آن‌ها در این است  که یو پی اس UPS ، برای مواقع قطعی برق از باتری استفاده می‌کنند. به‌عبارت‌دیگر ، استابلایزرها ولتاژ منبع تغذیه را  تصحیح کرده و با فراهم آوردن ولتاژ پایدار ، از بروز مشکل برای دستگاه‌های و وسایل برقی جلوگیری می‌کنند. اما یو پی اس UPS ها ، برق موردنیاز را در هنگام قطعی (بسته به ظرفیت باتری) ، برای دستگاه‌ها فراهم می‌کنند و  به کاربران این فرصت  را می‌دهند که تجهیزات را خود را کنترل کنند و یا به‌صورت مطمئن  و بدون از بین رفتن داده‌ها،  آن‌ها خاموش کنند.  تفاوت دیگر را می‌توان  در  نیاز مصرف‌کننده دانست. عموماً برای مکانه‌ای حساس و مهم مثل بیمارستان‌ها و بانک‌ها، که نیاز به جریان بدون وقفه برق دارند و در صورت قطعی برق،  حتی برای چند دقیقه و چند ثانیه، خسارت‌های جبران‌ناپذیری را متحمل می‌شوند،  از  دستگاه یو پی اس UPS  استفاده می‌شود.  اما برای مصارف کوچک‌تر و  خانگی،  استفاده  استابلایزر از لحاظ اقتصادی به‌صرفه‌تر است.

تفاوت ژنراتور با یو پی اس UPS

موتوربرق‌ها (ژنراتورها) با گاز شهری، گازوئیل  و بنزین کار می‌کنند، لذا نیاز به محلی برای ذخیره سوخت دارند. ازآنجایی‌که مکانیم ژنراتور، مکانیکی است ، پس از حدود 3 دقیقه بعد از قطعی برق ، وارد مدار می‌شوند. یعنی بدون وقفه نیستند. این وقفه، هرچند کوتاه، باعث خاموش شدن و احتمالاً خرابی و از بین رفتن اطلاعات و حافظه برای دستگاه‌ها می‌شود. ژنراتورها دارای ولتاژ خروجی ثابت نیستند و ولتاژ آن‌ها در حال نوسان است، ژنراتورها در هنگام وصل بودن برق شهری، عملاً کاری نمی‌کنند و خاموش‌اند. از طرفی مانند موتور ماشین،  هزینه نگهداری بالایی مثل تعویض روغن و… دارند و فضای زیادی اشغال میکند.    از  دیگر معایب ژنراتور، آلودگی صوتی و پرسروصدا بودن آن و تولید دود و آلودگی هوا است. از آنجاییکه   دود زیادی تولید میکنند، نیاز به نصب در فضای بیرون دارد و نمی توان در اتاق و محیط سربسته از آن استفاده کرد.

تفاوت ژنراتور با یو پی اس

یو پی اس‌ها، با بهره‌گیری از فیلترهای الکتریکی خود و تنظیم جریان و ولتاژ اضافه ، همواره و بدون وقفه در مدار هستند و می‌توانند ولتاژ را در دامنه‌ای از نوسانات، تثبیت کنند. از طرف دیگر، یو پی اس UPS دارای پورت نرم‌افزاری و نمایشگری است که می‌تواند گزارش کاملی از وضعیت سیستم  مانند نمایش دما، میزان مصرف، شارژ باتری و …  ارائه دهد. مقدار ولتاژ شبکه ، ولتاژ خروجی ، مقدار بارمصرفی و جریان ، فرکانس و میزان شارژ باتری‌ها و دمای داخل یو پی اس UPS و تست باتری‌ها و قابلیت ارسال فرمان خاموش‌سازی و یا راه‌اندازی مجدد آن و قابلیت ارائه منحنی‌های گرافیکی از وضعیت برق و قابلیت تنظیم دما و مصرف و شارژ بحرانی و  ..، ازجمله این گزارشات هستند. عدم ایجاد آلودگی صوتی هم از دیگر مزایای یو پی اس نسبت به ژنراتور است.

فرق اینورتر با یو پی اس UPS

اینورترها، جزئی از یو پی اس هستند و وظیفه اصلی آنها، تبدیل ولتاژ باتری یو پی اس، یعنی DC، به برق شهری تک فاز 220 ولت و یا سه فاز 360 ولت در هنگام قطعی برق است.
اینورترها با ولتاژ مختلف، بسته به مدل یو پی اس کار میکنند. مثلا اگر یک یو پی اس 4 باتری داشته باشد، اینورتر 48 ولت روی آن نصب شده است. اینورتر بدون وقفه نیست و دارای تأخیر است.

تفاوت اینورتر با یو پی اس

یو پی اس UPS، ولتاژ ورودی را کنترل کرده و آن را تنظیم می‌کند. یو پی اس UPS  بدون وقفه است. از این رو برای تجهیزات حساس و مهمی که باید همواره در حال فعالیت باشند، مناسب است. یو پی اس دارای باتری است و در مقابل ولتاژها و جریان‌های بسیارزیاد و غیر عادی، مقاوم است. یو پی اس UPS پیچیده‌تر ، سریع‌تر و گران‌تر است و نسبت به اینورتر، کیفیت بالاتری دارد.به‌طور خلاصه ، یو پی اس UPS را می‌تواند یک اینورتر دانست، اما اینورتر نمی‌تواند یو پی اس باشد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.